Apple Gizlilik Etiketleri Açıklaması

Özel verilerin toplanması ve işlenmesi söz konusu olduğunda Telegram'ın birkaç temel ilkesi vardır:

  • Verilerinizi sizi izlemek veya size reklam göstermek için kullanmayız.
  • Verilerinizi başkalarının sizi izlemesine veya size reklam göstermesine yardımcı olmak için kullanmayız.
  • Yalnızca Telegram'ın güvenli ve zengin özelliklere sahip bir mesajlaşma hizmeti olarak çalışması için ihtiyaç duyduğu verileri gerekli olduğu sürece saklarız.

Bu sayfa, Apple'ın Telegram iOS için gösterdiği gizlilik etiketlerini ve bunların nasıl yanıltıcı olabileceğini açıklamaktadır.

iOS için Telegram da dahil, tüm Telegram uygulamalarının açık kaynaklı olduğunu unutmayın. Bağımsız araştırmacılar, uygulamanın arkanızdan hiçbir şey yapmadığını onaylayabilir ve App Store'dan indirilen Telegram'ın yayınlanan kodla tamamen aynı şekilde oluşturulduğunu doğrulayabilir.


Satın Alınanlar

Satın Alma Geçmişi. Bu etiket sizi yanıltabilir.
Bir şey satın almak için bir Telegram botunu kullanmaya karar verirseniz, bu bot, bot ile sohbetinize bir onay mesajı veya makbuz gönderebilir. Telegram bu mesajı -bulut sohbetlerindeki diğer mesajlar gibi- tüm cihazlarınızda size göstermek amacıyla saklar.

Daha Fazlası Gizlilik Politikasında »


Finansal Bilgiler

Ödeme Bilgisi. Bu etiket tamamen alakasızdır.
Bir şey satın almak için bir Telegram botunu kullandığınızda, kredi kartı bilgilerinizi girebilir ve bunları ödeme sağlayıcısı ile saklamayı tercih edebilirsiniz. Kredi kartı bilgileri asla Telegram ile paylaşılmaz.

Daha Fazlası Gizlilik Politikasında »

Herhangi bir üçüncü taraf araştırmacı, Telegram'ın açık kaynak kodunu (1 ve 2) kontrol ederek bunu doğrulayabilir.


Konum

Kesin Konum. Bu etiket sizi yanıltabilir.
Canlı Konumunuzu herhangi bir sohbette paylaşırsanız veya Yakındaki Kişiler'de 'Beni Görünür Yap' özelliğini açarsanız, Telegram, konumunuzu paylaştığınız kullanıcılara göstermek için verilerinizi -yalnızca özellikleri etkin tuttuğunuz sürece- kullanır. Varsayılan olarak konumunuzu kimseyle paylaşmazsınız.

Daha Fazlası Gizlilik Politikasında »


Kişi Bilgileri

İsim, Telefon Numarası

Telegram, telefon numaralarını benzersiz tanımlayıcılar olarak kullanır. Böylece SMS ve diğer mesajlaşma uygulamalarından geçiş yapmanız ve sosyal grafiğinizi korumanız kolaydır. Telegram, görünen adları doğrulamaz ve kullanıcılar istediği herhangi bir görünen adı seçmekte özgürdür.

Daha Fazlası Gizlilik Politikasında »


Kişiler

Telegram, kişilerinizden biri Telegram'a kaydolur kaydolmaz sizi bilgilendirmek ve bildirimlerde isimleri düzgün bir şekilde görüntülemek için güncel kişilerinizi kaydeder. Bunun çalışması için sadece numaraya ve isme (ad ve soyadına) ihtiyacımız var. Kişileriniz hakkında başka hiçbir veri saklanmaz.

Otomatik algoritmalarımız, kayıtlı olmayan bir telefon numarasının Telegram'da sahip olabileceği ortalama potansiyel kişi sayısını hesaplamak için anonimleştirilmiş telefon numarası kümelerini de kullanabilir. 'Arkadaşlarınızı davet edin' arayüzünü açtığınızda, Telegram'a katılmaktan en çok kimin yararlanabileceği konusunda size bir fikir sunmak için kişilerinizin yanında elde edilen istatistikleri gösteririz.

Kullanıcılar, kişilerini Telegram ile paylaşmak zorunda değildir ve eşitlenmiş kişilerini istedikleri zaman silebilirler.

Daha Fazlası Gizlilik Politikasında »


Kullanıcı İçeriği

E-postalar ya da Metin Mesajları, Fotoğraflar veya Videolar, Ses Verisi

Telegram bir bulut hizmetidir. Bulut sohbetlerinizdeki mesajları, fotoğrafları, videoları ve belgeleri sunucularımızda saklarız. Böylece üçüncü taraf yedeklemelerine güvenmek zorunda kalmadan istediğiniz zaman herhangi bir cihazınızdan verilerinize erişebilirsiniz. Tüm veriler yoğun bir şekilde şifrelenir ve her durumda şifreleme anahtarları farklı yargı bölgelerindeki birkaç veri merkezinde saklanır. Bu şekilde, yerel mühendisler veya fiziksel davetsiz misafirler kullanıcı verilerine erişemez.

Daha Fazlası Gizlilik Politikasında »

Oyun İçeriği. Bu etiket sizi yanıltabilir.
Oyun oynamak için @gamebot gibi bir bot kullanırsanız, bu bot, yüksek puanlarınızı sohbette mesaj olarak yayınlayacaktır. Telegram bu mesajı -bulut sohbetlerindeki diğer mesajlar gibi- tüm cihazlarınızda size göstermek amacıyla saklar.


Kimlik Tanıtıcılar

Kullanıcı ID
Kullanıcıların hesaplarının olduğu diğer uygulamalar gibi (yalnızca size bağlı olmayan bilgileri gösteren bir hava durumu veya hisse senedi uygulamasının aksine), Telegram'ın her kullanıcının oturum açtıklarında hangi sohbetleri göreceğini bilmesi için bir “tanımlayıcıya” ihtiyacı vardır. Diğer mesajlaşma uygulamalarındanda da var olan bu tanımlayıcı, telefon numaranıza bağlıdır. Böylece SMS ve diğer mesajlaşma uygulamalarından kolayca geçiş yapabilir ve sosyal grafiğinizi koruyabilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcıların telefon numaralarını birbirleriyle paylaşmadan iletişim kurmasını sağlayan isteğe bağlı kullanıcı adlarını da destekliyoruz.