Relacje Telegrama

Przeczytaj oryginalny tekst w języku angielskim

Relacje Telegrama to świeże, stawiające na prywatność podejście do popularnego formatu, wypełnione kreatywnymi opcjami multimediów, umożliwiające każdemu dzielenie się chwilami ze swojego życia z niestandardowymi listami użytkowników, przeglądanie szczegółowych statystyk i dostęp do potężnych narzędzi.

Przeglądanie relacji

Oglądanie relacji

Domyślnie wszystkie relacje od twoich kontaktów, które możesz oglądać, pojawiają się na górze listy czatów. Możesz pociągnąć palcem w dół, aby je rozwinąć i przewijać wszystkie relacje. Aby otworzyć czyjąś relację, wystarczy dotknąć jej zdjęcia.

Możesz także oglądać relacje innych użytkowników Telegrama. Każda osoba posiadająca aktywną, widoczną relację będzie oznaczona pierścieniem wokół swojego zdjęcia profilowego – na przykład na liście czatów, w swoim profilu i na listach członków w grupach.

Podczas oglądania relacji możesz dotykać prawej i lewej strony ekranu, aby przeskakiwać do przodu i do tyłu, lub przesuwać w prawo i w lewo, aby zobaczyć relacje od innego użytkownika.

Ukrywanie relacji

Jeśli chcesz ukryć relacje konkretnej osoby u góry ekranu bez blokowania jej lub usuwania z kontaktów, po prostu dotknij i przytrzymaj podgląd jej relacji, a następnie wybierz „Ukryj relacje” – zamiast tu, ukryte relacje zostaną wyświetlone w twoim archiwum.

Aby cofnąć tę czynność, otwórz archiwum, przytrzymaj podgląd relacji i dotknij „Przywróć relacje”. Pamiętaj, że czat z danym użytkownikiem nie zostanie przeniesiony do archiwum i nie będzie on wiedział, że zarchiwizowano jego relacje.

Powiadomienia

Domyślnie będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych relacjach od 5 kontaktów, z którymi często się kontaktujesz. Możesz ręcznie włączać i wyłączać powiadomienia dla dowolnego użytkownika – przeglądając jedną z jego relacji, dotknij Menu iOS lub Menu Android i wybierz „Powiadamiaj o relacjach”.

Ustawienia powiadomień można w pełni dostosować, dodając wyjątki dla poszczególnych użytkowników lub całych grup.

Reakcje i odpowiedzi

Oglądając czyjąś relację, możesz łatwo na nią zareagować, dotykając ikony serca lub odpowiedzieć prywatnie z pola tekstowego – pamiętaj, że obie te akcje dodadzą cię do listy oglądających, nawet jeśli masz włączony tryb ukrycia.

Przytrzymując ikonę serca, zamiast ją dotykać możesz wysłać setki różnych reakcji.

Publikowanie relacji

Zdjęcie i film

Aby utworzyć relację, używając zdjęcia lub filmu z galerii, lub za pomocą aparatu w aplikacji dotknij przycisku [+] (iOS) lub ikony aparatu (Android) na liście czatów.

W jednej relacji możesz wykorzystać wiele obrazów z twojej galerii – otwórz panel naklejek w edytorze i dotknij ikony zdjęcia w dolnym rogu. Można tam także wyszukiwać obrazy z Internetu.

Tworząc relację, możesz dotknąć, aby zrobić zdjęcie lub przytrzymać, aby nagrać wideo – wszystko jedną ręką. Podczas nagrywania przesuń palcem w lewo, aby zablokować nagrywanie, przesuń w górę, aby przybliżyć, lub przesuń w prawo, aby przełączyć kamery.

Tryb podwójnego aparatu

Relacje Telegrama pozwalają uchwycić chwilę pod każdym kątem, korzystając jednocześnie z przedniego i tylnego aparatu urządzenia.

Nagranie z jednej kamery wypełnia ekran, natomiast z drugiej kamery jest nałożone jako mały okrąg, który można przesuwać w dowolne miejsce. Możesz dotknąć przycisku, aby wybrać, gdzie ma być obraz z której kamery – nawet podczas nagrywania.

Tryb podwójnego aparatu jest dostępny tylko na wybranych urządzeniach, które są wystarczająco wydajne, aby go obsługiwać.

Edytor multimediów

Relacje korzystają z potężnego edytora multimediów Telegrama, który umożliwia korygowanie parametrów, takich jak jasność, kontrast i nasycenie, a także dodawanie naklejek, GIF-ów, tekstu i znaczników lokalizacji.

Możesz także dodać wiele obrazów z galerii lub bezpośrednio z Internetu. Aby to zrobić, otwórz panel naklejek w edytorze i dotknij ikony zdjęcia w lewym dolnym rogu – stamtąd wybierz istniejący obraz lub użyj ikony wyszukiwania w prawym górnym rogu, aby znaleźć nowe online.

Podpisy

Relacje mają osobne pole przeznaczone wyłącznie na tekst, w którym możesz dodać więcej kontekstu bez zasłaniania treści. Podpisy obsługują @wzmianki i linki, dzięki czemu możesz oznaczać znajomych i udostępniać strony internetowe.

Podpisy mogą mieć maksymalnie 200 znaków. Użytkownicy premium odblokowują 10x dłuższe podpisy do 2048 znaków.

Ustawienia prywatności

Publikując relację, możesz wybrać jedno z 4 ustawień prywatności: Wszyscy, Moje kontakty, Bliscy znajomi i Wybrani użytkownicy. Każdą opcję możesz w pełni dostosować, umożliwiając uwzględnienie lub wykluczenie poszczególnych użytkowników, a także całych czatów grupowych.

Szczegółowe ustawienia prywatności

Dodatkowo możesz wybrać listę użytkowników, którzy nigdy nie zobaczą twojej relacji, niezależnie od wybranego ustawienia prywatności. W ten sposób możesz mieć pewność, że niektórzy współpracownicy lub członkowie rodziny nie odkryją przypadkowo twojej żądnej przygód strony. 👀

W menu prywatności możesz również wybrać, czy chcesz uniemożliwić wykonywanie zrzutów ekranu, czy też zezwolić na nie. Wyłączenie opcji „Pozwól na zrzuty ekranu” ukrywa również wszelkie opcje interfejsu Telegrama, których oglądający mogliby użyć do zapisania lub udostępnienia relacji.

Opcje wygaśnięcia

Relacje trwają – w zależności od wyboru – przez 6, 12, 24 lub 48 godzin. Aby wybrać, jak długo twoja relacja będzie widoczna, dotknij ikony licznika czasu po drugiej stronie pola podpisu.

Po wygaśnięciu relacji jest ona domyślnie przenoszona do twojego profilu, chyba że wyłączysz tę opcję – w takim przypadku zostanie ona przeniesiona bezpośrednio do twojego archiwum relacji.

Obecnie nie można edytować czasu wygaśnięcia relacji. Zawsze możesz jednak usunąć relację i opublikować ją ponownie z dłuższą lub krótszą opcją.

Relacje na twoim profilu

Możesz publikować relacje na swoim profilu, ułożone we wspaniałą siatkę, gdzie zarówno stare kontakty, jak i nowe znajomości będą mogły zobaczyć twoje najciekawsze momenty tak długo, jak tylko chcesz.

Każda relacja opublikowana na twoim profilu ma oddzielne ustawienia prywatności, dzięki czemu zawsze możesz kontrolować, które z nich mogą zobaczyć określone osoby.

Relacje możesz w dowolnym momencie dodawać lub usuwać ze swojego profilu. Aby dodać wygasłą relację na swój profil, otwórz Archiwum relacji w Ustawienia » Moje relacje.

Moje relacje i archiwum relacji

Po wygaśnięciu relacje trafiają do twojego Archiwum relacji, gdzie można je przewijać, ponownie publikować, dodawać na swój profil lub trwale usuwać. Aby uzyskać dostęp do swojego archiwum, wybierz Ustawienia » Moje relacje » Menu iOS » Pokaż archiwum (iOS) lub Ξ » Moje relacje » Zarchiwizowane (Android).

Wszystkie relacje opublikowane na twoim profilu pojawiają się także w Ustawienia » Moje relacje, gdzie możesz je przeglądać i zarządzać nimi.

Edytowanie relacji

Edytowanie zawartości

Każdy element swojej relacji możesz w każdej chwili zaktualizować – możesz zmienić widoczność elementów, podpis, naklejki czy inne dodatki, bez konieczności usuwania i ponownego publikowania.

Aby edytować swoją relację, otwórz ją na urządzeniu, z którego została opublikowana i dotknij Menu iOS/Menu Android » Edytuj relację.

Edytowanie ustawień prywatności

Gdy twoja relacja jest aktywna, możesz zmienić, kto może ją zobaczyć – z dowolnego urządzenia. Dotknij, aby otworzyć swoją relację, a następnie dotknij ikonę w prawym górnym rogu relacji. Stamtąd możesz zmienić dowolne z 4 ustawień prywatności: Wszyscy, Moje kontakty, Bliscy znajomi lub Wybrani użytkownicy.

Edytowanie relacji na swoim profilu

Relacje zapisane na swoim profilu możesz przeglądać i zarządzać nimi w Ustawienia » Moje relacje. Tam możesz dotknąć dowolną relację, aby wyświetlić jej listę oglądających, zmienić jej widoczność lub usunąć ją ze swojego profilu.

Szczegółowe statystyki wyświetleń

Aby zobaczyć, kto i kiedy oglądał twoją relację, otwórz ją u góry ekranu lub w Archiwum relacji w Ustawienia » Moje relacje i dotknij wyświetleń na dole.

Domyślnie lista ta staje się niedostępna 24 godziny po wygaśnięciu relacji, jednak subskrybenci Telegram Premium mogą uzyskać do niej dostęp na czas nieokreślony.

Pamiętaj, że łączna liczba reakcji i wyświetleń są dostępne przez nieokreślony czas dla każdego użytkownika.

Zaawansowane filtry

Jeśli wystarczająco dużo użytkowników obejrzało twoją relację, pojawiają się zaawansowane filtry, aby ułatwić poruszanie się po długich listach.

Szczegółowe statystyki wyświetleń

Filtry te obejmują pole wyszukiwania, które pozwala znaleźć określonych użytkowników, a także oddzielne karty dla wszystkich oglądających i kontaktów. Jeśli wystarczająca liczba użytkowników zareaguje na twoją relację, będzie można posortować listę według opcji Najpierw reakcje, albo Najpierw nowe.

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy włączyli tryb ukrycia, nie pojawią się na tej liście, chyba że zareagują lub odpowiedzą na twoją relację.

Tryb ukrycia

Gdy użytkownik otwiera relację, pojawia się na liście oglądających widocznej dla autora relacji. Użytkownicy premium mogą włączyć Tryb ukrycia, usuwając swoje wyświetlenia ze wszystkich relacji, które otworzyli w ciągu ostatnich 5 minut i ukrywając to, co będą oglądać przez następne 25 minut.

Aby włączyć tryb ukrycia, otwórz dowolną relację (nawet własną), dotknij Menu iOS lub Menu Android i wybierz „Tryb ukrycia”.

Tryb ukrycia jest dostępny tylko dla subskrybentów Telegram Premium wraz z innymi zaawansowanymi i ekskluzywnymi funkcjami.

Premium Funkcje premium

Każdy użytkownik Telegrama może oglądać, publikować i wchodzić w interakcje z relacjami. Subskrybenci Telegram Premium odblokowują ekskluzywne funkcje, aby w pełni wykorzystać relacje:

  • Priorytetowa kolejność – uzyskaj więcej wyświetleń dzięki pokazywaniu twoich relacji jako pierwszych.
  • Tryb ukrycia – ukryj fakt oglądania czyjejś relacji.
  • Trwała historia wyświetleń – sprawdź, kto oglądał twoje relacje, nawet po ich wygaśnięciu.
  • Niestandardowe opcje wygaśnięcia – wyświetlaj swoją relację przez 6, 12 lub 48 godzin.
  • Zapisuj relacje w galerii – zapisz dowolną niezabezpieczoną relację w swojej galerii.
  • Lepsze podpisy – odblokuj 10x dłuższe podpisy pod swoimi relacjami, a także linki i niestandardowe formatowanie.
  • Więcej relacji – udostępniaj nawet 100 niezapomnianych relacji każdego dnia.

Podobnie jak w przypadku wszystkich funkcji Telegram Premium, to dopiero początek – w przyszłych aktualizacjach możesz spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji.