Doğrulanabilir Yapılar, Yeni Tema Düzenleyici, Çevrimiçi Olduğunda Gönderme ve Daha Fazlası

Orijinal duyuruyu İngilizce okuyun
Ceketli bir adam, mekanik bir köpeğin hologramını, verilen planlara göre inşa edildiğini doğrulamak için inceliyor.

Telegram, açık kaynaklı uygulamalara sahip tek kitle pazar mesajlaşma uygulamasıdır. 2013'ten beri Telegram, bağımsız araştırmacıların uçtan uca şifrelemenin bütünlüğünü doğrulamasına izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda güvenlik açıkları (veya arka kapıları 😈) aramasına da yardımcı oluyor.

Bu güncellemeden itibaren Telegram, GitHub'daki kodun App Store veya Google Play'den indirdiğiniz uygulamayı oluşturmak için kullanılan kodla aynı olduğunu bağımsız olarak doğrulamanıza izin veren ilk mesajlaşma uygulaması haline geldi. Güvenlik araştırmacıları, iOS ve Android için Yeniden Üretilebilir Yapılar Kılavuzumuza göz atabilirler.

Ancak Telegram'ı sevmenizin tek nedeninin güvenlik olmadığını biliyoruz. Bu yüzden onlarca yeni özellik ve iyileştirmeyi de ekledik. Toplanın, bu blog yazısı uzun.

Tema Düzenleyici 2.0

Sohbet Ayarları'ndaki (veya iOS'ta Görünüm Ayarları) yeni tema düzenleyicisini kullanarak Telegram sohbetlerindeki öğelerin biçimini hızlı bir şekilde değiştirebilir ve hem mesajlarınıza hem de arka planınıza harika degradeler ekleyebilirsiniz. Bu tavşan deliğinin ne kadar derine gittiğini görmek için sekmeler arasında geçiş yapın (Ana Renk, Arka Plan, Mesajlarım):

Düzenlemeyi bitirdikten sonra, çalışmanızın sonucunu arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde paylaşarak temanızı düzenlemeye devam edebilirsiniz.

Bu arada, bu güncelleme arka planınıza uygulayabileceğiniz düzinelerce yeni harika deseni de içeriyor. Bizim favorilerimiz Matematik ve Paris motifleri, ama özellikle Yılbaşı gecesi için yaptığımız bir tane var.

Bazı yeni arka plan desenlerini gösteren ekran görüntüsü.

Kedilerle de yeni desenler var. Ve uzay. Ve uzayda kediler. Açıklamak için zaman yok, hemen hepsini kontrol et.

Yeni Önceden Tanımlanmış Renkler

Yaratıcı bir ruh halinde değil misiniz? Hiç sorun değil. Telegram'ın varsayılan temaları için önceden yüklenmiş yeni renk şemaları ekledik. Hayallerinizin teması sadece birkaç dokunuş olabilir; Klasik, Gece, Gündüz vb. altındaki yeni seçenekleri deneyin.

Çevrimiçi Olduğunda Gönderme

Bazı şeyler en iyi taze servis edilir, suşi ve bugünün sıcak gelişmeleri gibi. Mükemmel zamanda teslim edilmesi gereken mesajlar için, alıcınız çevrimiçi olduğunda gönderilecek mesajları zamanlama seçeneğini ekledik.

Artık mesajınızı sabah postasıyla veya bir toplantının sıkıcı olduğu bir an için korkak bir ördek çıkartmasıyla gönderilecek şekilde zamanlayabilirsiniz.

Bu seçeneğin sadece alıcınızın çevrimiçi durumunu görmenize izniniz varsa kullanılabilir olduğunu unutmayın. Hala kimse fark etmeden yataktan sıvışabilirsiniz.

Geliştirilmiş Mekan Paylaşımı

Mekan bulmayı kolaylaştırmak için konum paylaşımı güncellendi. Artık Tosche Station'daki tüm güç dönüştürücü tedarikçilerinin listesinde gezinmek yerine, doğrudan harita üzerinde bir yere dokunabilirsiniz.

Arama Sonuçlarını Liste Olarak Görüntüleme

Arama işlevi, bir anahtar kelime içeren veya belirli bir kişi tarafından gönderilen, hatta belirli bir günde gönderilen mesajlar arasında kolayca atlamanızı sağlar. Artık tüm sonuçları tek bir sayfada görmek istemeniz durumunda alt çubuğa dokunmanız halinde liste görünümüne geçecektir.

iOS'ta, Arama modundan çıkmadan da birkaç mesaj seçebilirsiniz. (Sormadan önce bu özellik Android'de zaten mevcuttu.)

Arama modundan çıkmadan iOS'taki bir sohbette seçilen birkaç mesajı gösteren ekran görüntüsü.

Podcast ve Sesli Kitap Desteği

Her zaman 1.5 GB'a kadar dosya paylaşabildiniz, ancak podcast'ler ve sesli kitaplar artık özel bir işlem görüyor. Telegram uygulamaları, 20 dakikadan uzun ses dosyalarını oynatmaya devam ederken son kaldığınız yeri hatırlayacaktır.

Podcast'lerin konuya biraz daha hızlı inmelerini istiyorsanız, yeni 2x düğmesini (sesli mesajlardan zaten bildiğiniz) deneyin. Vakaların %96.8'inde hızlandırmadaki ilginç sesi ortadan kaldırdık.

Uzun ses dosyaları için 2x kayıttan yürütme düğmesinin yerini gösteren ekran görüntüsü.

iOS'ta, yüksek hassasiyetli sürtmeyle ileri ve geri atlayabilirsiniz: sadece ilerleme çubuğuna basılı tutun ve parmağınızı aşağı, ardından sola veya sağa kaydırın.

Android'deki Yenilikler

Gece Moduna Daha Hızlı Geçiş

Telegram, 2017'den beri Gece Modu ile karanlık yerlerde gözlerinizi koruyor. Menünün üst kısmındaki Gece Modu Anahtarı ile güneş ve ayın gücünü kontrol etmek artık daha da kolay. Ay simgesine dokunun ve güneşin yükselişini izleyin.

Haritalar ayrıca Gece Modunda karanlık tarafa da katıldığından, akşam geç saatlerde yerlere göz atarken yanlışlıkla yanmazsınız.

Android için Telegram'da Gece Modunda harita üzerinde paylaşılan bir konum.

iOS'ta, karanlık haritalar sistem karanlık moduyla açılır ve kapanır. Bundan bahsetmişken, yakın zamanda Telegram temanızı iOS 13'te sistem karanlık modu ile eşitleme seçeneğini ekledik.

Yeni Şık Animasyonlar

Düğmelerden daha fazla keyif almanıza yardımcı olmak için bir şeylere bastığınızda arayüzü küçük dalgalanma animasyonlarıyla doldurduk. Sohbetteki mesajlar arasında atlarken, genel aramayı açarken veya arşiv klasörünü çekerken yeni animasyonlar sizi bekliyor. Bir kullanıcının profil resmine daha yakından bakmak için profil sayfasını aşağı sürükleyin.

Mesajların Bölümlerini Seçme

iOS uygulamasının izinden giden Android, artık mesaj metninin yalnızca tam metin yerine kopyalanması veya paylaşılabilmek için bir bölümünü seçmenize de olanak tanır. Bazen tüm turtadan ziyade sadece bir dilim istersiniz.

Diğer Uygulamalardan Çoklu Paylaşım

Paylaşmak önemlidir. Bu nedenle diğer uygulamalardaki içerikleri arkadaşlarınızla paylaşmayı her zamankinden daha kolay hale getirdik. Artık birden fazla alıcı seçmek için dokunabilir ve basılı tutabilirsiniz. Hatta vahşi subtweet'inizin bir bağlama ihtiyacı olması durumunda bir yorum ekleyebilirsiniz.

Arşivi Okundu Olarak İşaretleme

Karmaşık bir sohbet listesi, karmaşık bir zihni yansıtır. Arşiv klasörüne dokunup basılı tutarak ve hepsinin okunduğunu işaretleyerek arşivinizdeki bu ekstra okunmamış mesaj sayaçlarını temizleyin. (Kırmızı işaretlemeyle karıştırılmamalıdır, bu temalarla ilgili bir iştir.)

Android'deki Arşiv'de tüm mesajları okundu olarak işaretleyin.

Ve Diğer Android Güzellikleri

Video gönderirken video kalitesini daha sezgisel bir şekilde seçebilirsiniz.

Video gönderirken video kalitesini seçmek için yeni düğme.

Kişileri göndermek artık tüm ekranınızı kaplamayacak basit, kart tarzı bir arayüz kullanıyor (genişletmek için yukarı çekmediğiniz sürece).

Yeni kişi paylaşım ekranı.

Telefonunuzu kulağınıza kaldırıp bir sesli mesajı dinlemeyi bitirdiğinizde, Telegram otomatik olarak bir yanıt kaydeder. Ancak artık Sohbet Ayarları bölümünden Konuşmak için Kaldır seçeneğini kapatarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Telegram yılbaşı takviminiz için tam zamanında düzeltmek üzere 31 tane daha parlak hata ve Android'de yapılacak iyileştirme bulduk. Bakalım hepsini bulabilecek misiniz?

iOS Yenilikleri

Metin Boyutu, Her Yerde

Telegram'daki mesaj metninin boyutunu baştan beri ayarlamak mümkündü. Ama artık yazı tipi boyutunu uygulama genelinde ölçekleyebilirsiniz. Büyükannenin bu blog'u düzenli olarak okuyup okumadığından emin değilim, bu yüzden ona kendiniz söylemek zorunda kalabilirsiniz.

Büyütülmüş yazı tipi ile iOS için Telegram.

Tarayıcı Seçme

Harici tarayıcılar artık bağlantıları açmak için desteklenmektedir. Tercih ettiğiniz uygulamayı, Ayarlar > Veri ve Depolama > Diğer bölümünden seçebilirsiniz.

Tarayıcı ayarları ekranı.

Paylaşım Sayfası Ayarları

En popüler Telegram sohbetleriniz yakın zamanda iOS Paylaşım Sayfasına eklendi. Orada nelerin görünebileceğini (veya görünemeyeceğini 😉) kontrol etmek istiyorsanız, Ayarlar > Veri ve Depolama > Diğer > Paylaşım Sayfası altındaki yeni geçiş düğmelerini kullanabilirsiniz.

Paylaşım Sayfası ayarları ekranı.

Hesapları Daha Hızlı Değiştirme

Superman son zamanlarda telefon kulübelerini bulmakta zorlandı, bu yüzden iOS 13'te ana ekranınızdan hesapları hızlıca değiştirmenin bir yolunu ekledik. Kostümleri değiştirmeniz gerektiğinde uygulama simgesine basılı tutmanız yeterlidir.

Bir iOS 13 ana ekranında 'Hesap Değiştir' düğmesi bulunan uygulama menüsü

Oturumu kapatmadan 3 adede kadar telefon numarası arasında geçiş yaparak Telegram'ı birden fazla hesapla kullanabileceğinizi unutmayın.

Bir Bakışta Depolama Kullanımı

Depolama Kullanımı sayfası, aradığınız ayarları daha hızlı bulmak için yeniden tasarlandı. Ayrıca, cihazınızın depolama durumunu ve diğer tüm sinir bozucu uygulamaların Telegram'a kıyasla ne kadar alan kullandığını gösterir. Sonuçta daha büyük, her zaman daha iyi değildir.

Telegram ile insanların size gönderdiği her saçma görüntünün cihazınızda saklanmasına gerek olmadığını biliyordunuz, değil mi?

Depolama Kullanımı ayarları ekranı

Önbellek Temizleme Kısayolları

Bir grup veya kanalda birden fazla mesaj seçmek size sohbetin önbelleğini temizleme seçeneği sunar. Dediğimiz gibi, ihtiyacınız olmayan şeyleri saklamanıza gerek yok, aynı zamanda gerçek mesajları silmenize de gerek yok. Sadece havalı çocuklar gibi işleri bulutta tutun.

Kanalda Önbelleği Temizle düğmesi.

Daha fazla seçenek için, Ayarlar > Veri ve Depolama > Depolama Kullanımı bölümüne bakın.

Üye Listeleri: Daha Kısa Kaydırmalar

Bazı büyük gruplardan ayrılmak ve yeni on yılda yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız; uzun üye listeleri daraltılır, böylece kaydırma yapmadan 'Gruptan Ayrıl' düğmesine gidebilirsiniz.

Bu arada, bir listeyi veya kanalı sohbet listesinden kaydırmak ve 'Sil' seçeneğini seçmek hala en kısa yoldur. Ama şimdi Yılbaşı partisini erken terk etmenin birden fazla yolu var.

Daraltılmış bir üye listesiyle grup üyeleri ekranı.

Ve bugünlük bu kadar. Yeni yılınız kutlu olsun!

2020 eğlenceli olacak. Biz derinlerdeki küçük ve sıcak yeraltı Ar-Ge sığınağımıza geri dönerken kışın tadını çıkarın.


31 Aralık 2019,
Telegram Ekibi