Kanallar SSS

Bu SSS, Telegram kanalları ile ilgilidir.
Ana SSS'ye geri dönün »


S: Kanal nedir?

Kanallar, genel mesajlarınızı geniş kitlelere yayınlamak için bir araçtır. Aslında, kanallar sınırsız sayıda aboneye sahip olabilir. Bir kanalda mesaj gönderdiğinizde, mesaj sizin değil, kanalın adıyla imzalanır. Kanalı yönetmenize yardımcı olacak ek yöneticiler atayabilirsiniz. Yeni aboneler, katıldıktan sonra bir kanaldaki tüm mesaj geçmişini görebilir.

Bir örnek isterseniz, güncellemelerimizden haberdar olmak için resmi Telegram kanalımıza katılın.

Bir kanal oluşturmak için:
iPhone: Yeni bir mesaj başlatın (Sohbetlerin sağ üst köşesindeki simgeye dokunun). Ardından ‘Yeni Kanal’.
Android: Sohbet listesindeki dairesel kalem simgesine dokunun. Ardından ‘Yeni Kanal’.
Windows Phone: Alt çubuktaki ‘+’ düğmesine dokunun. Ardından ‘Yeni Kanal’.

S: Genel ve özel kanallar arasındaki fark nedir?

Genel kanalların bir kullanıcı adı vardır. Herkes onları Telegram aramasında bulabilir ve katılabilir. Özel kanallar, sahibi tarafından eklemeniz veya katılmak için davet bağlantısı almanız gereken kapalı topluluklardır.

Herkese açık davet bağlantılarına sahip özel kanalların, içerik anlaşmazlıkları söz konusu olduğunda herkese açık kanallarla aynı şekilde ele alınacağını lütfen unutmayın.

S: Yöneticiler ne yapabilir?

Bir kanalın sahibi mesaj yayınlayabilir, mesajları silebilir, abone ekleyebilir (yalnızca ilk 200 kişi), aboneleri kaldırabilir, kanalın adını, profil resmini ve bağlantısını değiştirebilir ve kanalı tamamen silebilir. Kanal sahibi, kanalı yönetmeye yardımcı olması için yöneticiler de ekleyip kaldırabilir.

Yöneticileri atadığınızda her bir yönetici için yönetici hakları ayarlayabilirsiniz.

S: Bir mesajı silersem ne olur?

Bir kanaldaki bir mesaj silinirse, tüm aboneler için kaybolur.

S: İnsanları kanalıma nasıl eklerim?

Kanalın sahibi olarak, ilk 200 aboneyi kanalınıza davet edebilirsiniz. Abone sayısı 200'e ulaştığında kanal kendi başına kalır. Genel bir kanal ise, bir kullanıcı adı ve bir telegram.me/ (örn. t.me/telegram) bağlantısı olacaktır. Bu bağlantıyı sosyal ağlarda yayınlayabilir, dergilerde reklam olarak verebilir veya sırtınıza dövme yapabilirsiniz. Özel bir kanalınız varsa, arkadaşlarınıza bir davet bağlantısı gönderebilirsiniz.

Lütfen yabancılara kanal bağlantılarını (veya diğer istenmeyen mesajlar) göndermeyin. Hesabınızdan spam bildirirlerse, niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, diğer insanlarla iletişim kurmanız yasaklanabilir.

S: Göz simgesi ne anlama geliyor?

Bir kanaldaki her gönderinin bir görüntüleme sayacı vardır. Mesajlarınızın iletilen kopyalarının görünümleri de toplam sayıma dahil edilir. Bu şekilde ne kadar yayıldığını görebilirsiniz.

Lütfen bu sayıların yaklaşık olduğunu unutmayın. Şimdiye kadar görüntülediğiniz her şeyin kaydını tutmak istemiyoruz. Kısa bir süre sonra (yaklaşık 4 gün), Telegram bir gönderiyi gördüğünüzü unutacak ve ona tekrar giderseniz sizi tekrar sayacaktır. Bu nedenle, yalnız olduğunuz özel bir kanaldaki gönderiler için çeşitli görünümler görebilirsiniz.

S: Mesajı kimin gönderdiğini nasıl bilebilirim?

Kanalın sahibi olarak, kullanıcıların görüntüleme sayaçlarının yanında görecekleri yönetici imzalarını etkinleştirebilirsiniz. Bu imzalarda yalnızca yöneticinin adı belirtilir ve yöneticinin profillerine bağlantı yoktur.

İmzalar devre dışı bırakılırsa, kullanıcıların bir mesajın sahibi tarafından mı yoksa yöneticilerden biri tarafından mı gönderildiğini bilmelerinin bir yolu yoktur.

S: Herhangi bir geri bildirim seçeneği var mı?

Kanala bir tartışma grubu sohbeti ekleyebilirsiniz ve aboneleriniz kanaldaki her gönderi için bir yorum düğmesi görür. Yorumlar kendi başlarına bir konu halinde görünür ve ancak aynı zamanda herkesi güncel tutmak ve yöneticilerin konuşmayı nezaketli tutmasını kolaylaştırmak için tartışma grubuna da dahil olur.

Gönderilerinize düğmeler eklemek için botları (örn. @like botu) da kullanabilirsiniz.