Telegram Kanalları

Orijinal duyuruyu İngilizce okuyun

Kanallar, genel mesajlarınızı geniş kitlelere yayınlamak için bir araçtır. Kanallar, her gönderi ile insanların telefonlarına doğrudan bildirim göndererek kişilere ulaşmak için benzersiz bir fırsat sunar.

Telegram Kanalları'nın sınırsız sayıda abonesi olabilir ve yalnızca yöneticilerin yayın yapma hakkı vardır. Telegram Grupları'ndan farklı olarak, kanallar mesajların yanında onları gönderen kişi yerine kanalın adını ve fotoğrafını gösterir.

Medya kuruluşları ve tanınmış kişiler; okuyucuları, seçmenleri ve hayranlarıyla iletişimde kalmak için kanalları kullanır. Bazı gerçek hayat örnekleri için, @Bloomberg, Koronavirüs Bilgi kanalına göz atın veya güncellemelerimizi kapsayan resmi @Telegram kanalına katılın.

Kendi kanalınızı oluşturmak için Telegram'daki “Yeni Mesaj” menüsünü açın ve “Yeni Kanal” seçeneğini seçin. Yeni oluşturulan kanallar özel olarak başlar, ancak profillerini genel hale getirmek için düzenleyebilirsiniz.

Genel kanalların içeriği bir Telegram hesabı olmadan çevrimiçi olarak görülebilir ve arama motorları tarafından dizine eklenir. Örneğin, t.me/s/FinancialTimes kanalını deneyin.

Otomatik Video Oynatma ve Zengin Medya

Kanallar yalnızca metin mesajları ve bağlantılar için değildir. Telegram, otomatik oynatılan videolardan hareketli çıkartmalara, anketlere ve daha fazlasına kadar çok çeşitli içerik türlerini destekler.

Videolar ses olmadan otomatik olarak oynamaya başlayacaktır. Cihazdaki ses düğmelerine dokunmak videonun sesini açar, videonun üzerine dokunulması videoyu baştan tam ekran modunda başlatır.

TITLE

Birlikte gönderilen birkaç fotoğraf güzel bir düzene sahip bir albüm oluşturacak ve tümü için abonelerinize yalnızca bir bildirim sağlayacaktır.

TITLE

İnfografikler gibi içerikler için yararlı olan herhangi bir türdeki büyük dosyaları ve sıkıştırılmamış görüntüleri tam çözünürlükte gönderebilirsiniz.

TITLE

Podcastler de özel muamele görür. Telegram uygulamaları, uzun ses dosyalarını oynatmaya devam ederken son konumunuzu hatırlar. Acelesi olan kullanıcılar onları 2 kat daha hızlı dinleyebilir:

Uzun ses dosyaları için 2 kat hızlı oynatma düğmesinin yerini gösteren ekran görüntüsü.

Hızlı Paylaşım

Bir kanaldaki her gönderinin yanında kullanışlı bir Paylaşım Düğmesi vardır, bu da abonelerinizin başkalarına bir şeyler iletmesini veya Kayıtlı Mesajlarına kaydetmesini kolaylaştırır.

TITLE

Hızlı paylaşım menüsü ayrıca yayınınıza doğrudan bir bağlantı gösterir. Telegram içindeki bu tür bağlantıların izlenmesi kanalı açar ve mesajı vurgular. Kullanıcının Telegram'ı yoksa, yerleşik bir gönderiye sahip bir web sayfası görür, bunun gibi: t.me/corona/16.

Güçlü Anketler

Anketleri kamuoyunu değerlendirmek, kararlar vermek ve kitlenizin sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Kimin hangi seçeneğe oy verdiğini gösteren bir anket

Bilgi Yarışması Anketleri

İşleri daha eğlenceli hale getirmek veya gönderilerinize ekstra eğitim değeri katmak için bir doğru cevabı olan test tarzı anketleri kullanın. 🧐

TITLE

Tartışma Grupları

İnsanların görüntüledikleri gönderiler hakkında ne düşündüklerini öğrenmek istiyorsanız, kanalınız için bir tartışma grubu oluşturabilirsiniz. Kanaldaki yeni yayınlar otomatik olarak gruba iletilecek ve oraya sabitlenecektir.

Aboneler, kanaldaki her gönderi için bir yorum düğmesi görecekler. Yorumlar kendi başlarına bir konu olarak görünür ve aynı zamanda herkesi güncel tutmak ve yöneticilerin konuşmayı nezaketli tutmasını kolaylaştırmak için tartışma grubuna da dahil olur.

Görüntüleme Sayacı

Bir kanaldaki her gönderinin bir görüntüleme sayacı vardır. Mesajların iletilen kopyalarının görüntülemeleri toplam sayaca dahil edilir.

TITLE

Ayrıntılı İstatistikler

500'den fazla aboneye sahip kanallar için gelişmiş istatistikler mevcuttur. Kanalın büyümesi ve mesajların performansı hakkında güzel ayrıntılı grafikler görebilirsiniz.

Kanalınıza kaç kullanıcının katıldığını, kanalınızdan ayrılıp sessize aldığını, hangi dilleri konuştuklarını, yayınlarınızla nasıl etkileşimde bulunduklarını ve kanalınızı nasıl bulduklarını (Telegram aramasından, bir bağlantıyı takip ederek vb.) takip edebilirsiniz.

Zamanlanmış ve Sessiz Mesajlar

Mesajlarınızı önceden zamanlayabilir ve belirli bir zamanda otomatik olarak yayınlayabilirsiniz. Gece geç veya acil olmayan güncellemeler için, abonelerinize ses olmadan bildirimde bulunacak sessiz mesajlar gönderebilirsiniz.

Ek gönderme seçenekleri için “Gönder” düğmesine basılı tutun:

TITLE

Sabitlenen Mesajlar

Ekstra görünürlük için bir mesajı sabitleyebilirsiniz.

TITLE

Etiketler

Telegram etiketleri destekler. Bir mesajdaki bir etikete dokunmak, kanaldaki diğer tüm etiketli gönderilerle bir arama arayüzü gösterecektir. Bu, kanalınız için bir gezinti katmanı eklemek ve eski yayınlarınızın görünürlüğünü arttırmak için kullanışlıdır.

TITLE

Abone Gizliliği

Abone listesi yalnızca kanal sahibi ve yöneticileri tarafından görülebilir. Aboneler, başka kimlerin kaydolduğunu veya kanalı hangi hesapların yönettiğini göremez.

Ekstra Yöneticiler

Kanalı yönetmenize yardımcı olacak ek yöneticiler atayabilir ve rollerini ayrıntılı bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Yeni aboneler ekleyebilecek, mesajları yönetebilecek, kanal bilgilerini düzenleyebilecek ve hatta yeni yöneticiler ekleyebilecek kişileri seçebilirsiniz.

Yönetici İmzaları

Belirli bir mesajı kimin yayınladığını bilmenin önemli olduğu zamanlar vardır. Bunun için, Kanal Bilgisi bölümünden imzaları etkinleştirebilirsiniz. Yeni mesajlar, gönderen yöneticinin seçtiği ekran adıyla imzalanacak, ancak profiline bağlanmayacaktır.

TITLE

Yerleşik Mesajlar

Genel kanallardan gelen mesajlar, Telegram Bileşenleri kullanılarak herhangi bir web sayfasına kolayca yerleştirilebilir.
Mesajları Düzenleme

Yazım hatası mı yaptınız? Bir kelimeyi mi unuttunuz? Bir şey eklemek için kaşınıyor musunuz? Kanallardaki mesajlarınızı ne kadar süre önce yayınlandıklarına bakılmaksızın kolayca düzenleyebilirsiniz. Mesaja dokunun (iOS'ta çift veya uzun dokunun), ardından 'Düzenle' düğmesine basın.

Mesajları Silme

Biraz zaman çizelgesi bakımı yapmak isterseniz, herhangi bir mesajı herkes için istediğiniz zaman silebilirsiniz. Silinen mesajlar hem yeni hem de eski aboneler için akıştan kaybolacaktır.