Telegram'ın Evrimi


Mesajlaşmanın Evrimi

Bu sayfada Telegram’ın Kısa Tarihini derledik. Bu daha ziyade 'devasa' bir 'özet' oldu. Ancak, uygulamayı 'hata düzeltmeleri ve küçük iyileştirmeler içerir' gibi bir açıklamayla hiçbir zaman güncellemediğimiz için böyle oldu.

Telegram’ın Kısa (Pek öyle değil) Tarihi

Bazı nedenlerden dolayı, bunu en son güncellemeden 2013'ün başlangıç yazına kadar geriye doğru yazmaya başladık. Ve sonra düzeni değiştirmek için çok geçti. Çünkü yazıyı derleyen adam, bunu denersek açlık grevine gideceğini söyledi.

Bir kronoloji hayranı iseniz, lütfen sonuna atlayın ve oradan yukarıya doğru kaydırın. Bu sayfa, Telegram blog'una yeni bir yazı ulaştığında güncellenir.

2020


Ağustos 2020

Görüntülü Aramalar ve Telegram’ın Yedinci Yılı

Telegram’ın 7. yıldönümünü ve dünyanın en iyi 10 uygulamasından biri olma statüsünü kutlamak amacıyla, Telegram’ın mobil ve masaüstü platformları için Görüntülü Aramaların ilk sürümü sunuldu.

Tüm görüntülü aramalar uçtan uca şifreleme ile güvence altına alınmıştır ve resim içinde resim modunu destekler. Böylece kullanıcılar aramayı kapatmadan mesaj arayabilir ve gönderebilir.

Görüntülü Aramalar ve Telegram'ın Yedinci Yılı

14 Ağustos 2020'den beri Telegram'da:
- Görüntülü Aramalar

Temmuz 2020

Profil Videoları, 2 GB Dosya Paylaşımı, Grup İstatistikleri, İyileştirilmiş Yakındaki Kişiler ve Daha Fazlası

Kullanıcılar, Profil Videoları ile profil sayfalarına hareketli resimler ekleme seçeneğine sahip oldu. Yakındaki Kişiler yerel topluluğunuzda arkadaş bulmayı daha da kolaylaştırmak için geliştirildi.

Kişilerde olmayan kişilerden önemli sayıda mesaj alan kullanıcılar için, kişilerinde olmayan kişilerden gelen yeni sohbetleri otomatik olarak arşivlemek ve sessize almak için bir anahtar eklendi.

Güncelleme ayrıca bir dizi genişletilmiş özellik içeriyordu: medya ve dosyalar için yükleme boyutu 2 GB'a (önceden 1.5 GB) yükseltildi, büyük gruplar için ayrıntılı istatistikler sunuldu ve sohbet listesindeki fotoğraflar, videolar ve bağlantılar için kullanılan varsayılan simgeler gönderilen medyanın küçük resimleri ile değiştirildi.

Profil Videoları, 2 GB Dosya Paylaşımı, Grup İstatistikleri, İyileştirilmiş Yakındaki Kişiler ve Daha Fazlası

26 Temmuz 2020'den beri Telegram'da:

Android’e Özgü:

  • Videoları kırpma ve döndürme (çok eski zamanlardan beri iOS'ta)

Telegram Desktop:

Haziran 2020

Video Düzenleyici, Hareketli Fotoğraflar, Daha İyi GIF'ler ve Daha Fazlası

Fotoğraf düzenleyicisi, video için görselleri düzenleme ve geliştirme, herhangi bir ortama hareketli çıkartmalar yerleştirme ve çizim veya dekorasyon sırasında yakınlaştırma (sadece birkaç isim vermek) için evrensel bir medya düzenleyicisine dönüştürüldü.

GIF paneli, ifade tabanlı bölümler ve en alakalı ve popüler ifadeler için bir Popüler sekmesi eklenerek yükseltildi. Arama ve kaydırma işlemlerini daha da kolaylaştırmak için yükleme süreleri büyük ölçüde geliştirildi.

Video Düzenleyici, Hareketli Fotoğraflar, Daha İyi GIF'ler ve Daha Fazlası

4 Haziran 2020'den beri Telegram'da:

Android’e Özgü:

Nisan 2020, İkinci Güncelleme

400 Milyon Kullanıcı, 20.000 Çıkartma, Test 2.0 ve Eğitim Testi Oluşturucuları için 400 Bin Euro

400 milyon aktif kullanıcıyı kutlamak için, çıkartma paneli yenilendi ve kullanıcıların profesyonel sanatçılardan binlerce popüler çıkartmayı kaydırmasına ve aramasına izin verildi.

Ocak 2020'de tanıtılan Test Anketleri; açıklamalar ve zamanlayıcı animasyonu da dahil olmak üzere eğitim testlerine yönelik yeni araçlar aldı. Çevrimiçi öğrenme araçlarına aşırı ihtiyaç duyulmasıyla birlikte, Telegram'da eğitim testlerine ait bir platform oluşturmaya yardımcı olmak için 400 Bin Euro ödüllü bir yarışma duyruldu.

400 Milyon Aktif Kullanıcı

24 Nisan 2020'den beri Telegram'da:

Android’e Özgü:

MacOS’a Özgü:


Nisan 2020, İlk Güncelleme

Koronavirüs Haberleri ve Doğrulanmış Kanallar

Dünya COVID-19 salgını sırasında kilitlenirken, Sağlık Bakanlıkları vatandaşlarını en son güncellemelerden haberdar etmek için Telegram kanalları oluşturmaya başladı. Doğru bilgilerin yayılmasını kolaylaştırmak için, kanal doğrulama süreci yeni @VerifyBot ile kolaylaştırıldı ve kullanıcıların ülkeleri için resmi koronavirüs haber kaynaklarını bulmalarına yardımcı olmak için bir dizin oluşturuldu.

Koronavirüs Haberleri ve Doğrulanmış Kanallar

3 Nisan 2020'den beri Telegram'da:


Mart 2020

Sohbet Klasörleri, Kanal İstatistikleri ve Daha Fazlası

2019'dan itibaren Arşivlenmiş Sohbetleri genişleterek, kullanıcıların sohbet listelerini özel kategorilere göre filtrelemelerine izin veren Sohbet Klasörleri eklendi. Klasörler, sınırsız sayıda sabitlemeyi destekler ve her şeyi düzenli tutmak için hesaptaki tüm cihazlar arasında eşitlenir.

Kanal İstatistikleri de tanıtıldı ve 1000'den fazla aboneye sahip kanallara, gönderi performansını ve genel büyümeyi izlemek için analiz ve grafikler sağlandı.

Sohbet Klasörleri, Kanal İstatistikleri ve Daha Fazlası

Mart 2020'den beri Telegram'da:


Şubat 2020

Yeni Profiller, Hızlı Medya Görüntüleyici ve Yakındaki Kişiler 2.0

Bu Sevgililer Günü temalı güncelleme, arkadaş edinmeyi ve medya görüntülemeyi kolaylaştırdı. Profil sayfaları, Paylaşılan Medyaya anında erişim ile yeniden tasarlandı ve kullanıcılar sadece onlara dokunarak fotoğraf ve videolar arasında gezinme seçeneğine sahip oldular.

Yakındaki Kişiler güncellendi. Böylece kullanıcılar bölgelerindeki diğer kullanıcılara görünür hale gelebilir ve uygulamayı kapatsalar bile (‘Beni Göstermeyi Durdur’ seçeneğini seçene kadar) profillerini gösterebilirler.

Yeni Profiller, Hızlı Medya Görüntüleyici ve Yakındaki Kişiler 2.0

Şubat 2020'den beri Telegram'da:


Ocak 2020

Anketler 2.0: Görünür Oylar, Birden Fazla Cevap ve Test Modu

Anketlere odaklanan 2020'in ilk güncellemesi, gruplar ve kanallarda rekabetçi veya organize olmak için birçok yol ekledi. Anketler 2.0, kullanıcıların oylarını ve birden fazla cevap seçme yeteneğini ve sınavlar yapmak için bir platformla tamamlanan test tarzı anketleri göstermek için seçenekler sundu.

Yuvarlak veya kare sohbet balonlarının nasıl göründüğünü ayarlamak için yeni bir kaydırıcı eklendi ve Android kullanıcıları yüklemeleri ve indirmeleri izlemek için sayısal ilerleme sayaçları aldı (daha önce yalnızca iOS'ta vardı).

TITLE

Ocak 2020'den beri Telegram'da:


2019


Aralık 2019

Doğrulanabilir Yapılar, Yeni Tema Düzenleyici, Çevrimiçi Olduğunda Gönder ve Çok Daha Fazlası

2019'un son gününde, güvenlik araştırmacıları, GitHub'da yayınladığımız açık kaynak kodunun App Store ve Google Play'den indirilebilecek olanla aynı olduğunu doğrulamak için gereken araçları aldı.

Tema Düzenleyici, gradyan renkleri, yeni arka plan desenleri ve daha fazla varsayılan renk şeması ekleyerek 2.0'a kadar yükseltildi. Zamanlanmış Mesajlar, alıcınız çevrimiçi olduğunda gönderilecek bir ayar ile genişletildi. Hem Android hem de iOS, bir dizi başka kullanılabilirlik ve tasarım güncellemesi aldı.

Doğrulanabilir Yapılar, Yeni Tema Düzenleyici, Çevrimiçi Olduğunda Gönder ve Çok Daha Fazlası

Aralık 2019'dan beri Telegram'da:

Android’e Özgü:

iOS’a Özgü:


Ekim 2019

Zamanlanmış Mesajlar, Hatırlatıcılar, Özel Bulut Temaları ve Daha Fazla Gizlilik

Yaz sonu, önemli görevleri ve randevuları daha iyi takip etmek için zamanlanmış mesajları ve hatırlatıcıları getirdi. Görsel tarafta, paylaşılabilir Özel Bulut Temaları daha fazla hareketli ifade ile birlikte tüm platformlara geldi.

En çok ihtiyaç duyanlar için önemli bir gizlilik seçeneği eklendi - Telefon Numaramla Beni Kim Bulabilir?. Bu yeni ayar, rastgele kullanıcıların (veya devlet kuruluşlarının) cihazında yer alan kişilerindeki bir numarayı Telegram hesabınızla eşleştirmesini engelleyebilir.

Zamanlanmış Mesajlar, Hatırlatıcılar, Özel Bulut Temaları ve Daha Fazla Gizlilik

Ekim 2019'dan beri Telegram'da:


Ağustos 2019

Sessiz Nesajlar, Yavaş Mod, Yönetici Başlıkları ve Daha Fazlası

Ağustos güncellemesi, sessiz mesajlar göndermenin bir yolunu getirdi. Bu da sessiz bir bildirimle sonuçlandı. Ayrıca grup yöneticileri için özel başlıklar ve yavaş mod ekledik.

Hareketli çıkartmaların başarısının ardından, bu güncelleme ayrıca ❤️, 👍, 😒, 😳 ve 🥳 için hareketli ifadeler sunuldu. Daha fazlası bunları takip etti.

Sessiz Nesajlar, Yavaş Mod, Yönetici Başlıkları ve Daha Fazlası

Ağustos 2019'dan beri Telegram'da:

Temmuz 2019

Hareketli Çıkartmalar Düzgün Hale Getirildi

Temmuz güncellemesinde hareketli çıkartmalar tanıtıldı. Çıkartma başına yalnızca 20-30 KB ile sorunsuz 60 FPS elde etmeyi başardık. Hareketli çıkartmalar, sabit olanlardan daha az bant genişliği ve GIF'lerden daha az pil tüketirken, ikisinden de daha fazla dikkat çekiyor.

Kaçırmış olmanız durumunda kullanabileceğiniz bazı örnek hareketli paketler: Hot Cherry, Tidy Tie Tom, Resistance Dog, Fred the Pug, Melie the Cavy, Earl the Wolf, Egg Yolk

Bu çıkartmalar, uranyum ve hayallerle güçlendirilmiştir ve sonsuza kadar devam edecekleri garanti edilir.

Hareketli Çıkartmalar Düzgün Hale Getirildi

Temmuz 2019'dan beri Telegram'da:


Haziran 2019

Konum Tabanlı Sohbetler, Telefon Numaraları Olmadan Kişi Ekleme ve Daha Fazlası

Haziran güncellemesi, kişileri kişilere eklemeyi kolaylaştırmaya odaklandı.Tüm yeni sohbetler için evrensel bir Ekle düğmesi tanıtıldı. Bu da henüz numaralarını bilmeseniz bile kişileri kişilere eklemenizi sağladı.

Yakınınızdaki kişilerle hızlı bir şekilde numara alışverişi yapmak için yeni bir Yakın Kişiler Ekle bölümü oluşturuldu. Yeni bölüm ayrıca konum tabanlı genel sohbetler oluşturmaya da izin veriyor.

Konum Tabanlı Sohbetler, Telefon Numaraları Olmadan Kişi Ekleme ve Daha Fazlası

Haziran 2019'dan beri Telegram'da:


Mayıs 2019, İkinci Güncelleme

Odaklanmış Gizlilik, Tartışma Grupları, Sorunsuz Web Botları ve Daha Fazlası

İkinci Mayıs güncellemesi, Telegram gizlilik ayarlarını daha da esnek hale getirdi. Tüm grupları, 'Asla Paylaşma' veya 'Her Zaman Paylaş' ayrıcaklıklarına ekleyebilirsiniz. İnsanlar gruplara katılıp ayrıldıkça ayarlar otomatik olarak ayarlanacaktır.

Telegram'da, telefon numaranız asla gruplardaki rastgele kişiler tarafından görülmedi, varsayılan olarak 'Kişilerim' idi. Bu güncelleme, Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Telefon Numarası ile daha fazla kontrol olanağı sağladı.

Güncelleme ayrıca, web hizmetlerini Telegram ile entegre etmenin daha kolay bir yolunu sunarak botlar aracılığıyla tek dokunuşla yetkilendirme ekledi. Son olarak, kanallara yorum eklemenin iki yeni yolunu sundu: Comments.app ve bağlantılı tartışma grupları aracılığıyla. (Alev savaşını biz başlatmadık.)

Odaklanmış Gizlilik, Tartışma Grupları, Sorunsuz Web Botları ve Daha Fazlası

31 Mayıs 2019'dan beri Telegram'da:


Mayıs 2019, İlk Güncelleme

Arşivlenmiş Sohbetler, Android’de Yeni Tasarım ve Daha Fazlası

İlk Mayıs güncellemesi Arşivlenmiş Sohbetleri tanıttı. Sessiz sohbetler, bir sonraki gelen mesajla birlikte arşivden çıkar. Ancak sessize alınan sohbetler sonsuza kadar (ya da bir bahsetme veya yanıt yoluyla bir bildirim oluşturana kadar) arşivlenmiş olarak kalır. Arşive sınırsız sayıda sohbet sabitlenebilir.

Android tasarımı büyük bir revizyon geçirdi. Görsel iyileştirmelerin yanı sıra, bu güncelleme, Android sohbet listesi (iOS varsayılanına benzer) için sohbet başına üç satırlık görünüm seçeneği ve aynı anda birden fazla sohbeti kolayca silmek, arşivlemek veya sessize almak için sohbetler listesine toplu eylemleri ekledi.

TITLE

9 Mayıs 2019'dan beri Telegram'da:

Mart 2019

Gizlilik Hakkımızı Geri Almak

Mart güncellemesinden önce, mesajlarınızı gönderdikten sonraki 48 saat içinde silebilirdiniz. Bu güncellemeden itibaren, herhangi bir özel sohbette gönderdiğiniz veya aldığınız herhangi bir mesajı silebilirsiniz, artık zaman sınırı yok. Bu aynı zamanda tüm sohbetleri temizlemek için de geçerlidir. Silinen mesajlar, sohbette iz bırakmaz.

Bu güncelleştirme ayrıca, hesabınızdan iletilen mesajlara ne zaman geri bağlantı sunulacağınızı kontrol etmenizi sağlayan Anonim İletmelere yönelik bir ayar da getirdi. Böylece, sohbet ettiğiniz kişilerin onlara bir şey gönderdiğine dair doğrulanabilir bir kanıtı olamaz.

Gizlilik Hakkımızı Geri Almak

Mart 2019'dan beri Telegram'da:

Şubat 2019

Videoları Otomatik Oynatma, Otomatik İndirmeler ve Birden Fazla Hesap

Şubat güncellemesinin ardından, küçük videolar ekranınıza ulaştığında sessizce oynatılmaya başlanır. Cihazınızdaki ses düğmelerine basmak onların sesini açar.

Bu güncelleme ayrıca, birkaç dokunuşla Düşük, Orta, Yüksek ve Özel veri tüketimi arasında geçiş yapmak için otomatik indirme ayarlarına yönelik hazır ayarlar da getirdi. Veri kullanımı için varsayılan ayarlar daha verimli hale geldi, ancak bu, her bir ülkedeki mobil verinin uygun fiyatına bağlıdır.

Bu güncellemeden sonra, iOS kullanıcıları aynı uygulamadan birden fazla hesap ile Telegram'da oturum açabilir, hesaplar arasında kolayca geçiş yapabilir ve bildirim alabilirler. Aralık 2017'de Android'e birden fazla hesap desteği eklendi.

Videoları Otomatik Oynatma, Otomatik İndirmeler ve Birden Fazla Hesap

Şubat 2019'dan beri Telegram'da:

Ocak 2019, İkinci Güncelleme

Sohbet Arka Planları 2.0: Kendiniz Yapın

Ocak ayındaki ikinci güncelleme, sohbet duvar kağıtları sürümünü 2.0'a getirdi; hareket ve bulanıklık efektleri, düz renkli arka planlar ve desenler için destek ekledi. Ayrıca arka planları bağlantılar yoluyla paylaşma ve aramada yenilerini bulma seçeneği ekledi.

Sanat tarihini takdir edenler, lansmanda kullanılan klasik Telegram arka planlarına buradan ulaşabilirler.

Sohbet Arka Planları 2.0: Kendiniz Yapın

31 Ocak 2019'dan beri Telegram'da:

Ocak 2019, İlk Güncelleme

Grup İzinleri, Silmeyi Geri Alma ve Daha Fazlası

lk Ocak güncellemesi, yöneticilerin tüm üyelerin belirli içerik türlerini yayınlamasını ve hatta tamamen mesajlaşmasını kısıtlamasına olanak tanıyan grup izinleri getirdi. Gruplar için maksimum sayı ikiye katlanarak 200.000 üyeye çıkarıldı.

Güncelleme ayrıca, sohbetleri sildikten veya geçmişi temizledikten sonra bir 'Geri Al' seçeneği de ekledi. Bir zaman makinesi gibi, ama daha az paradoksla.

Grup İzinleri, Silmeyi Geri Alma ve Daha Fazlası

21 Ocak 2019'dan beri Telegram'da:


2018


Aralık 2018, İkinci Güncelleme

Anketler: Topluluklara Seçim Getiriyor

Aralık 2018'deki ikinci güncellemeden itibaren, Telegram kullanıcıları grup ve kanallarda anketler oluşturarak grup üyelerinin anonim olarak oy kullanmasına izin verebilir.

Anket botları, Bot platformunun başlangıcından beri mevcuttu.

Anketler: Topluluklara Seçim Getiriyor

22 Aralık 2018'den beri Telegram'da:

Aralık 2018, İlk Güncelleme

Özel Diller, Anlık Görünüm 2.0 ve Daha Fazlası

2018'deki bu ilk Aralık güncellemesi, Maori, İskoç Gaelic veya Transliterasyon Klingon olsun, özel diller ekleyerek uygulama arayüzlerinde devrim yarattı. Qapla'. Kullanıcılar, çevrilmiş dil paketlerini özel paylaşım bağlantıları ile paylaşabilirler.

Korsan konuşma sandığını indirdiyseniz, her gün bir korsan günü gibi konuşun. Babel fish artık isteğe bağlı.

Özel Diller, Anlık Görünüm 2.0 ve Daha Fazlası

10 Aralık 2018'den beri Telegram'da:

Ekim 2018

iOS için Telegram 5.0 ile tanışın

iOS için Telegram, Swift programlama dili kullanılarak bu güncelleme için sıfırdan yeniden oluşturuldu. Yeni istemci daha akıcı, daha hızlı ve daha pil dostudur. Eski Telegram bir yarış arabasıysa, bu jet motorlu ve iyi kafeinli bir şoföre sahip bir yarış arabasıdır.

iOS'taki kullanıcıların, mesajları sessiz sohbetlerden hariç tutmasına veya mesajlar yerine okunmamış sohbetleri saymasına izin veren yeni rozet sayacı ayarları eklendi.

Yerel macOS istemcisi, arabirimlerde gezinmek için kaydırma hareketleri ekledi. MacBook Pro sahipleri touch bar desteği aldı.

iOS için Telegram 5.0

Ekim 2018'den beri Telegram'da:

Ağustos 2018

Sohbet Dışa Aktarma Aracı, Daha İyi Bildirimler ve Daha Fazlası

Bu güncelleme, Telegram Desktop'ı kullanarak fotoğraflar ve diğer medya da dahil olmak üzere sohbetlerinizin kopyalarını indirmenin kolay bir yolunu getirdi. Ağustos 2018, ayrıca belirli kullanıcılar için bildirim ayarlarını özelleştirmenin bir yolunu sunan Bildirim Ayrıcalıklarının doğuşunu da gördü.

Telegram adamı bulutların arasındaki büyük bir kasadan uzakta kutuları olan bir at arabasına biniyor.

Ağustos 2018'den beri Telegram'da:

Temmuz 2018

Telegram Passport’a Giriş

Telegram Passport, kripto paralar, finansal hizmetler ve gerçek hayattaki kimliğe dayalı diğer platformlar için birleşik bir yetkilendirme hizmeti olarak piyasaya sürüldü. Artık farklı bir hizmet için kimlik taramanız gerektiğinde her seferinde kimliğinizin taramanızı yüklemeniz gerekmez.

Telegram insanları, Beşinci Element'ten Korben ve Lilu Dallas kılığında bir tezgahta kimliklerini gösteriyor.

Temmuz 2018'den beri Telegram'da:

Haziran 2018

Medyayı Değiştirin, vCard’ları Paylaşın, Okunmadı Olarak İşaretleyin, 2X Sesli Mesajlar ve Daha Fazlası

Haziran 2018 güncellemesi, şirketin yeni logosu yerine yanlışlıkla öğle yemeğinizin bir resmini göndermeniz durumunda, mesajları düzenlerken fotoğrafları ve videoları değiştirme olanağı getirdi.

Bu güncellemeden itibaren, sesli ve görüntülü mesajlar 2x hızında oynatılabilir ve kullanıcılar sohbetleri okundu veya okunmadı olarak işaretleyebilir.

Telegram hanımı, Louvre müzesinde Mona Lisa'sını tazelemekle meşgul olan Leonardo da Vinci'ye yaklaşıyor. 2X kulaklık takıyor ve ayrıca vCard'ları simgeleyen kitapçıklar sunuyor.

Haziran 2018'den beri Telegram'da:

Mart 2018

Çıkartma Arama, Birden Fazla Fotoğraf ve Daha Fazlası

Çıkartmalar tanıtıldıklarından beri, birçok Telegram kullanıcısı için önemli bir iletişim yöntemi haline geldi. Bu güncellemeden itibaren, kullanıcılar yeni çıkartma paketlerini arayabilirler.

Çıkartma Arama, Birden Fazla Fotoğraf ve Daha Fazlası

200 Milyon Aylık Aktif Kullanıcı

Telegram hiçbir zaman reklamlarla tanıtılmadı, bu yüzden her kullanıcı başkaları tarafından davet edildiği için katıldı. Telegram bir mesajlaşma uygulamasından daha fazlasıdır, gezegendeki herkesin özgür olma hakkı olduğu fikridir.

Havacı kostümlü Telegram kadını, uzaylı bir kumsalda uzay gemisine yaslanarak gezegenler arasında seyahat eden kağıt uçak şeklindeki uzay gemileriyle dolu bir gökyüzünü izliyor.

Mart 2018'den beri Telegram'da:

Şubat 2018

6 Şubat 2018'de iki güncelleme sunuldu.

Android’de Akış ve Otomatik Gece Modu

Bu, uygulamaların akış desteğini aldığı ve videoları tamamen indirmelerini beklemeden görüntülemenize izin verdiği zamandı. Bu güncelleme aynı zamanda Android kullanıcıları için otomatik gece modunu da tanıttı ve yatakta komik şeylere göz atarken yorgun gözleri parlak ışıktan korudu.

Android'de Akış ve Otomatik Gece Modu

Web Siteleri için Telegram Girişi

Başka bir güncelleme, harici web siteleri için Telegram Oturum Açma Bileşenini tanıttı ve işletmelerin müşteri desteğinden ödemeleri kabul etmeye veya kargoları izlemeye kadar her şeyi otomatikleştirmek için Telegram botlarını kullanmalarını sağladı.

Web siteleri için Telegram girişi

Şubat 2018'den beri Telegram'da

Ocak 2018

31 Ocak 2018'de iki güncelleme sunuldu.

Telegram X: Rekabet Yoluyla İlerleme

İki Telegram X istemcisi, pürüzsüz animasyonlar ve şık bir tasarımın yanı sıra, daha hızlı ve kullanımı kolay olacak şekilde sıfırdan oluşturulan ana iOS ve Android uygulamalarına alternatif olarak tanıtıldı. iOS için Telegram X, o zamandan beri dünyanın dört bir yanındaki iPhone'ların yerel istemcisi haline geldi.

Telegram X

TDLib - Kendi Telegram’ınızı Oluşturun

Telegram Veritabanı Kitaplığı, geliştiricilerin kendi Telegram sürümlerini oluşturmalarına yardımcı olur ve Android için Telegram X'i oluşturmak için kullanılmıştır. TDlib, ağ uygulamasını, şifrelemeyi ve yerel depolamayı ele alarak, üçüncü taraf geliştiricilere uygulama tasarımının eğlenceli bölümlerine odaklanmak için daha fazla zaman kazandırır. Tüm API yöntemleri tamamen belgelenmiştir ve kod GitHub'da mevcuttur.

Hem Telegram X hem de Telegram Bot API'si, bu kitaplıkla neler yapılabileceğinin bir örneğidir.

TDlib'e giriş

Ocak 2018'den beri Telegram'da:


2017


Aralık 2017

Temalar, Birden Fazla Hesap ve Daha Fazlası

Temalar, basit 'Gün' ve 'Gece' seçenekleriyle iOS'a geldi. 'Alacakaranlık' seçeneği eklemeyi düşündük, ancak aşk hastası vampirler ve kurt adamlar tarafından sabote edildi.

Güncelleme ayrıca Android'e, oturum kapatmadan üç adede kadar profil (veya kişilik) arasında hızlıca geçiş yapmak için birden fazla hesap desteği ekledi.

Temalar, Birden Fazla Hesap ve Daha Fazlası

Aralık 2017'den beri Telegram'da:

Kasım 2017

Albümler, Kayıtlı Mesajlar ve Daha İyi Arama

Albümler ve Kayıtlı Mesajlar, dağınıklığı azaltmanın ve işleri düzenli tutmanın bir yolu olarak Kasım ayında Telegram'a geldi. Birden çok medya öğesi, sohbeti bireysel mesajlarla ve birden çok bildirimle doldurmak yerine tek bir mesaj olarak gönderilebilir.

Kayıtlı Mesajlar, yer imleri ve kişisel depolama alanı getirerek kullanıcılara mesajları daha sonra başvurmak üzere iletme olanağı sağladı.

Albümler, Kayıtlı Mesajlar ve Daha İyi Arama

Kasım 2017'den beri Telegram'da:

Ekim 2017

Canlı Konumlar, Medya Oynatıcı ve Diller

Ekim 2017, arkadaşlarınızı bulmak veya bir hedeften ne kadar uzakta olduklarını görmek için yararlı olan bir canlı beslemeyi içerecek şekilde konum paylaşımını genişletti. Etkileşimli haritalar birden çok kullanıcıyı destekler. Böylece tüm grubunuzdakiler konumlarını paylaşabilir ve birbirlerini tek bir yerde görebilirler.

Telegram ayrıca yerelleştirmesini genişletti ve kullanıcıların şu anda mevcut çevirileri iyileştirmesi için Çeviri Platformunu başlattı.

Canlı Konumlar, Medya Oynatıcı ve Diller

Ekim 2017'den beri Telegram'da:


Ağustos 2017

Daha İyi Yanıtlar, Çıkartmalar ve Davetiyeler

Ağustos güncellemesinde, sohbet listesine yeni '@' rozeti ve bahsetmeden bahsetmeye atlamak için sohbetlerin içine '@' düğmesi eklenerek yanıtları ve bahsetmeleri takip etmek kolaylaştırıldı.

Gruplar resmi çıkartma paketlerini seçme olanağına sahip olurken, favori çıkartmaları belirleme seçeneği eklendi.

Daha İyi Yanıtlar, Çıkartmalar ve Davetiyeler

Ağustos 2017'den beri Telegram'da:


Temmuz 2017

Kaybolan Medya, Hakkınızda ve Daha Fazla Hız

Temmuz'un güncellemesi, kullanıcılara özel sohbetlerde kaybolan medyayı gönderme seçeneği sunmak için fotoğraflar ve videolara kendi kendini yok eden bir zamanlayıcı ekledi.

Kendileri hakkında biraz daha bilgi verebilmek için kullanıcı profillerine hakkında bölümü eklendi.

Kaybolan Medya, Hakkınızda ve Daha Fazla Hız

Temmuz 2017'den beri Telegram'da:


Haziran 2017

Süper Gruplar 10.000: Yönetici Araçları ve Daha Fazlası

Gruplar, Haziran 2017'de seviye atladı; maksimum üye sayısını 10.000'e çıkardı ve kitleleri yönetmek için bir dizi yeni araç sundu.

Yönetici izinleri, belirli ayrıcalıklara izin vererek bireysel hale geldi. Üyelerin anlamı da insanların harekete geçmek için özel kısıtlamalara tabi tutulabileceği anlamına geliyor.

Yöneticiler için son 48 saat içindeki tüm önemli grup etkinliklerinin bir özetini gösteren Son Eylemler sayfası eklendi.

Süper Gruplar, Yönetici Araçları ve Daha Fazlası

Haziran 2017'den beri Telegram'da:


Mayıs 2017

18 Mayıs 2017'de üç güncelleme yayınlandı.

Görüntülü Mesajlar ve Telescope
Yaz için tam zamanında, sohbetlere ve kanallara başka bir boyut eklemek için görüntülü mesajlar tanıtıldı.

Görüntülü Mesajlar ve Telescope

Herkes için Anlık Görünüm ve 200.000 Dolarlık Yarışma
Anlık Görünüm, Web'den makaleleri bir tarayıcıdan ziyade anında Telegram'da açılan hafif, tek tip sayfalara yeniden biçimlendirmek için bir platform haline geldi. Yeni şablonlar oluşturmak için bir yarışma başlatıldı.

Herkes için Anlık Görünüm ve 200.000 Dolarlık Yarışma

Botlar için Ödemeler
Bot ödemeleri de havuz partisine katıldı, böylece kullanıcılar ürün ve hizmetler için doğrudan uygulama içinden ödeme yapabildi.

Botlar için Ödemeler

Mayıs 2017'den beri Telegram'da:


Mart 2017

Sesli Aramalar: Güvenli, Kristal Berraklığında, Yapay Zeka Destekli

Mart 2017, Telegram'a uçtan uca şifreleme, net ses ve inanılmaz hız sunan sesli aramaları getirdi.

Video düzenleyici, videonun gönderildiği kaliteyi değiştirmek için bir sıkıştırma kaydırıcısı aldı.

Sesli Aramalar: Güvenli, Kristal Berraklığında, Yapay Zeka Destekli

Mart 2017'den beri Telegram'da:


Şubat 2017

Özel Temalar

Özel temalar ilk olarak Android telefon uygulamasına bir tema düzenleyiciyle birlikte geldi ve kullanıcılara tek tek öğeleri yeniden renklendirme ve oluşturduklarını başkalarıyla paylaşma olanağı verdi.

Özel temalar

Telegram Desktop 1.0 sürümüne ulaştı ve bu ÇOK GÜZEL

İlk olarak Ocak 2014'te piyasaya sürülen Telegram Desktop, önceki tüm özelliklerine ek olarak yeni bir tasarım, iyileştirilmiş animasyonlar ve özel tema desteği ile 1.0 sürümüne ulaştı.

GMail botu da piyasaya çıktı ve kullanıcıların tüm iletişimlerini tek bir platformda yoğunlaştırmasına izin verdi.

Telegram Desktop 1.0 sürümüne ulaştı ve bu ÇOK GÜZEL

Android Wear 2.0 için Telegram

Telegram, tamamen işlevsel mesajlaşma özelliğine sahip Android Wear 2.0 sürümüyle bileklere geldi ve her şeyi şık tutmak için temalar eklendi.

Android Wear 2.0 için Telegram

Şubat 2017'den beri Telegram'da:


Ocak 2017

Gönderilen Mesajları Geri Alma, Ağ Kullanımı ve Daha Fazlası

Telegram, son 48 saat içinde gönderilen mesajları geri alma özelliğine sahip tamamen yeni bir özellikle Yeni Yıl'ı kutladı.

Kullanıcıların veri tüketimini takip etmek için Ayarlar'a Ağ Kullanımı eklendi.

Gönderilen Mesajları Geri Alma, Ağ Kullanımı ve Daha Fazlası

Ocak 2017'den beri Telegram'da:


2016


Aralık 2016, İkinci Güncelleme

Oturum Açma ve İstatistikler için Telegraph API ile tanışın

Telegraph API, 2016'nın son güncellemesinde halka açıldı. Makalelerin yayınlanması ve düzenlenmesi, yeni @Telegraph botuyla otomatik destek kazandı.

Telegraph API ile tanışın

20 Aralık 2016'dan beri Telegram'da:


Aralık 2016, İlk Güncelleme

Sabitlenen Sohbetler ve IFTTT Entegrasyonları

Sohbetleri sohbet listesinin en üstüne sabitleme seçeneğiyle sohbet yönetimi daha kolay hale geldi.

IFTTT entegrasyonu, Telegram'ı başlangıçta 360'tan fazla hizmete bağlamaya yardımcı olmak için tanıtıldı. Bu, kullanıcılara doğrudan Telegram uygulamasından sosyal medya, e-posta istemcileri ve hatta akıllı cihazlar veya diğer cihazlar gibi şeyler de dahil olmak üzere diğer hizmetlerdeki hesaplarını kontrol etmelerini sağlar.

Sabitlenen Sohbetler ve IFTTT Entegrasyonları

7 Aralık 2016'dan beri Telegram'da:


Kasım 2016

Anlık Görünüm, Telegraph ve Diğer Güzellikler

Anlık Görünüm, Telegraph ve Diğer Güzellikler

Anlık Görünüm, Kasım 2016'da Telegram uygulamasının içindeki makaleleri ve web sayfalarını anında yükledi. Aynı güncellemede eklenen Telegraph platformu, belgeleri ve makaleleri hızlı bir şekilde yayınlamak için tasarlanmış, Anlık Görünüm ile uyumlu minimalist bir kelime işlemcidir.

Kasım 2016'dan beri Telegram'da:

Blog yayınlarımız için geniş tam renkli illüstrasyonların, hangi yönden geldiğinize bağlı olarak sona erdiği veya başladığı yer burasıdır.


Ekim 2016

Oyun Platformu 1.0

Kışın çok uzak olmadığı bir dönemde Telegram, kullanıcıların botlar aracılığıyla oyun oynamasına olanak tanıyan bir Oyun platformu tanıttı. Oyuncular arkadaşlarına meydan okuma şansına sahipken, içerik oluşturucular oyun fikirlerini hayata geçirmenin kolay ve erişilebilir bir yoluna sahipler.

Ekim 2016'dan beri Telegram'da:


Eylül 2016

Fotoğraf Düzenleyici 2.0, Maskeler ve Ev Yapımı GIF'ler

16 Eylül'de, Telegram fotoğraf düzenleyicisine maskeler, metinler, çıkartmalar ve çizimler gibi eğlenceli yeni süslemelerle geliştirmenin zamanı geldi. Ek olarak, video düzenleyicisine, yeni 'Sessiz' düğmesine dokunarak videolardan GIF oluşturma özelliğini ekledi.

Eylül 2016'dan beri Telegram'da:


Ağustos 2016

Popüler Çıkartmalar, Depolama ve Daha Fazlası

Popüler çıkartma paketlerinin kolayca bulunabilmesi ve koleksiyonunuza eklenebilmesi için Popüler Çıkartmalar seçeneği eklendi. Gruplar önizlemeler aldı, böylece olası üyeler partiye katılmadan önce partinin neyle ilgili olduğunu ve içinde kimlerin olduğunu görebildi.

Ağustos 2016'dan beri Telegram'da:


Haziran 2016

Taslaklar, Resim içinde Resim ve Daha Fazlası

Haziran 2016, bitmemiş mesajlarınızı cihazlar arasında eşitleyerek platformlar arası bulut taslaklarını getirdi. O zamandan beri, kullanıcılar bir cihazda yazmaya başlayıp başka bir cihazda bitirebiliyor. Daha fazla çoklu görev için, kullanıcıların aynı anda çalışmasına ve izlemesine olanak tanıyan Resim içinde Resim desteği eklendi.

Haziran 2016'dan beri Telegram'da:


Mayıs 2016

Mesajları Düzenleme, Yeni Bahsetmeler ve Daha Fazlası

Hızlı yazanlar, gönderilen mesajları düzenleme yeteneği tüm sohbetlere eklendiği için sevinç duydu. Bahsetmeler, kullanıcı adları olmayan kullanıcıları içerecek şekilde genişletildi ve botlara kolay erişim için ek menüsünde botlara yer verildi.

Mayıs 2016'dan beri Telegram'da:


Nisan 2016, İkinci Güncelleme

Anlık Kamera ve Daha Fazla 3D Touch

Kullanıcıların daha hızlı fotoğraf çekip gönderebilmesi için anlık kamera eklendi ve anın yakalandığından emin olmak için fazladan parmak hareketi kaydedildi.

28 Nisan 2016'dan beri Telegram'da:


Nisan 2016, İlk Güncelleme

Bot Platformu 2.0

Nisan 2016'dan itibaren, satır içi botlar artık bir klavye kullanmanızı gerektirmez. Bu yazılım kontrollü arkadaşlar, artık yazmaya gerek kalmadan sonuçları almak için hemen tıklanabilir seçenekler sunuyor. Ayrıca kolay video ve konum paylaşımı için YouTube ve Foursquare gibi hizmetlerle entegre edildi.

Paylaşım ve Önizlemeler

Bu güncelleme, kullanıcılara sohbetler arasında medya paylaşmanın yeni bir yolunu sundu, seçim sürecini daha kolay hale getirmek için GIF ve çıkartma önizlemelerini tanıttı.

12 Nisan 2016'dan beri Telegram'da:


Mart 2016

Süper Gruplar 5000: Genel Gruplar, Sabitlenmiş Mesajlar

Süper grupların 1.000 üyeden 5.000'e çıkmasıyla düzeni korumak için, ekranın üst kısmına sabitlenmiş mesajlar olarak önemli duyurular yerleştirilebilir. Genel süper gruplarda istenmeyen postaları önlemeye yardımcı olan ek denetleme araçları tanıtıldı. Bu, istenmeyeni bildirme, bir kullanıcıyı tamamen yasaklama veya gruptaki tüm gönderilerini silme becerisini içeriyordu.

Mart 2016'dan beri Telegram'da:


Şubat 2016, İkinci Güncelleme

Kanallar 2.0 ve Daha Fazlası

Kanallar, yönetici imzaları ve sessiz yayınlar da dahil olmak üzere birçok yeni özelliğe sahiptir. Mesajlarınızı kanallarda ve süper gruplarda düzenlemek mümkün hale geldi.

24 Şubat 2016'dan beri Telegram'da:

Şubat 2016, İlk Güncelleme

Sesli Mesajlar 2.0, Gizli Sohbetler 3.0 ve…

Konuşmak için kaldır ve dinlemek için kaldır işlevleriyle sohbet etmek daha kolay hale geldi ve sesli mesajları, dokunmadan oynatmanın ve kaydetmenin kolay bir yolunu sundu. Gizlilik tarafında, kullanıcılar kendilerini gruplara ve kanallara kimlerin davet edebileceğini kısıtlama olanağına sahip oldu.

12 Şubat 2016'dan beri Telegram'da:


Ocak 2016

Satır İçi Botların Tanıtımı

Satır içi botlar, bu botları üye olarak eklemeden herhangi bir sohbette bot hizmetlerini kullanmayı mümkün kılar, sadece kullanıcı adlarıyla herhangi bir mesaja başlarsınız ve ardından gelen her şey bot için bir sorgu haline gelir. Bu yardımcı programlar Vikipedi makaleleri ne bağlayabilir, YouTube videoları yayınlayabilir veya arkadaşlarınızı eğlendirmek için GIF’ler arayabilir. Ne yazık ki, getirme konusunda çok iyi olsalar da, bunca yıldan sonra bile bir kızağı çekemiyorlar.

GIF Devrimi

GIF dosya boyutu %95 azaltıldı ve 20 kat daha hızlı yüklenmeleri sağlandı. Yeni bulunan hızlarını göstermek için tüm GIF'ler için otomatik oynatma etkinleştirildi.

Ocak 2016'dan beri Telegram'da:


2015


Aralık 2015

Önbelleği Temizleme ve Çıkartmaları Yeniden Sıralama

Önbelleği temizlemeye yönelik yerden tasarruf sağlayan seçenek, sohbet yoluyla sohbet özelliği de dahil olmak üzere tanıtıldı. Bu, medyanın önbellekten silinmeden önce ne kadar süre saklanacağını seçmek için bir ayarla birleştirildi (tekrar ihtiyacınız olması durumunda buluttan yeniden indirilecek).

Aralık 2015'ten beri Telegram'da:


Kasım 2015

Yöneticiler, Süper Gruplar ve Daha Fazlası

Bu güncelleştirme yönetici rolünü ekledi. Yöneticiler, grup sohbetlerini yönetme ve kuralları uygulama yetkisine sahiptir. Aynı zamanda, grup sohbetleri için maksimum kullanıcı sayısı süper grupların eklenmesiyle 1.000 kişiye yükseldi.

Kasım 2015'ten beri Telegram'da:


Eylül 2015

Kanallar: Yayınlar Düzgün Hale Getirildi

Eylül 2015, kitlelere mesaj yayınlamak için mükemmel bir araç olan kanalları getirdi. Kanallar sınırsız sayıda aboneye sahip olabilir, her gönderi için görüntüleme sayaçları sunabilir ve yalnızca yöneticilerin göndermesine izin verebilir. Bu tek yönlü sohbetler, tartışmayı başka bir yere taşıyarak güncellemeleri ön plana çıkarır. İfade özgürlüğünün yetersiz kaldığı bölgelerde kanallar hızla kabul edildi.

Eylül 2015'ten beri Telegram'da:


Ağustos 2015

Paylaşılan Bağlantılar ve Son Aramalar

Telegram, Ağustos 2015'te yaşam kalitesi güncellemeleri sunarak, sohbet bilgi sayfalarında paylaşılan bağlantılar ve yenisine başlarken son aramaların bir listesini gösterdi..

Ağustos 2015'ten beri Telegram'da:


Temmuz 2015

Uygulama İçi Medya Oynatma ve Sohbetlerde Arama

Bu güncelleme, doğrudan uygulamada medyayı görüntüleme, müziğin keyfini çıkarma ve harici kaynaklardan video izleme yeteneği ekledi. Sohbete özel arama da uygulandı ve belirli bir görüşmedeki mesajları bulmayı kolaylaştırdı.

Temmuz 2015'ten beri Telegram'da:


Haziran 2015

Telegram Bot Platformu

Haziran 2015'te Telegram, Bot API'sini yayınladı ve kullanıcıların kendi botlarını oluşturmaları ve yayınlamaları için bir platform oluşturdu. Telegram'a özellikler eklemek ve kullanıcının hayatını kolaylaştırmak için botlar mevcuttur. Botlar ödemeleri işleyebilir, grupları yönetebilir, e-postaları alabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Apple Watch’ta Telegram

Telegram ayrıca Apple Watch desteği aldı. Bir bilek hareketiyle kullanıcılar son sohbetleri görüntüleyebilir, çıkartmalarla yanıt verebilir, mesajları dikte edebilir ve daha fazlasını yapabilir. Saat ekranına sığmayan her şey, bunun yerine telefonunuzda açılacak bir kısayol alır.

Haziran 2015'ten beri Telegram'da:


Mayıs 2015

Özel Çıkartma Paketleri

15 Mayıs'tan bu yana, çıkartmalar çıkartma paketleri olarak yüklenebilir ve paylaşılabilir. Tüm uygulamalar özel bir çıkartma paneline sahiptir. Herhangi bir çıkartmaya dokunmak onun paketini gösterir ve çok şey eklemenizi sağlar.

Mayıs 2015'ten beri Telegram'da:


Nisan 2015

Mevcut Grup Sohbetlerini Telegram’a Taşıma

Kullanıcılar başka bir mesajlaşma programında kaybolsa bile, kullanıcıların arkadaşlarını kolayca grup sohbetlerine getirebilmeleri için davet bağlantıları eklendi.

Yerler, Başlıklar ve Daha Fazlası

Kullanıcılar fotoğraflara başlık ekleme yeteneği kazandılar, böylece bağlam ve içerik tek bir mesaj olarak gönderilebilir.

Etkin Oturumlar ve İki Adımlı Doğrulama

Telegram, Nisan 2015'te temel bir gizlilik özelliğini kullanıma sundu. İki adımlı doğrulama, yeni bir cihazda oturum açarken bir şifre gerektirerek ek bir koruma katmanı ekler.

Bağlantı Önizlemeleri

Bağlantı önizlemeleri, kullanıcıların bir bağlantının üzerine tıklamak zorunda kalmadan nereye gittiğini görmelerine ve kendileri bulmalarına yardımcı olmak için tanıtıldı.

Nisan 2015'ten beri Telegram'da:


Mart 2015, İkinci Güncelleme

Steroidlere Dosya Gönderme ve Daha Fazlası

Bu güncelleme, aynı anda birden fazla dosya gönderme ve göndermeden önce videoları kırpma yeteneğini getirdi.

25 Mart 2015'ten beri Telegram'da:


Mart 2015, İlk Güncelleme

Grup Sohbetlerini Yeniden İcat Etmek: Yanıtlar, Bahsetmeler, Hashtag'ler ve Daha Fazlası

Mart 2015, mesajlaşmayı daha kolay hale getirdi. Telegram'a yanıtları, bahsetmeleri ve hashtag'leri ekledi. Yanıtlar, grup sohbetlerinde sürekliliği korumayı kolaylaştırırken, bahsetmeler birinin dikkatini çekmeye yardımcı olur ve hashtag'ler, kullanıcıların ileride kullanmak üzere mesajları etiketlemesine olanak tanır.

19 Mart 2015'ten beri Telegram'da:


Şubat 2015, İkinci Güncelleme

Fotoğraf Düzenleyici ve Şifre Kilidi

Şubat 2015, ilk sürümünde otomatik iyileştirme, kırpma ve döndürme işlevlerine sahip mesajlaşma uygulamaları arasında en güçlü fotoğraf düzenleyiciyi sundu. Bu fotoğrafları ve sohbetleri güvende tutmak için, kullanıcılara uygulamalarını bir şifre ile kilitleme seçeneği verildi.

25 Şubat 2015'ten beri Telegram'da:


Şubat 2015, İlk Güncelleme

Paylaşılan Dosyalar ve Hızlı Sessize Alma

Bu güncelleme, belirli bir sohbette paylaşılan tüm belgeleri daha iyi görüntülemek için Dosyalar sekmesini tanıttı (Bazı medya kuruluşları yanlışlıkla bunun dosya göndermeye başladığımızda olduğunu düşündü). Ayrıca bu güncelleme, kullanıcıların bildirimleri daha hızlı devre dışı bırakmasına yardımcı olan Sessize Al kısayollarını getirdi.

1 Şubat 2015'ten beri Telegram'da:


Ocak 2015

Çıkartmalar Düzgün Hale Getirildi

Ocak 2015'te Telegram'daki ilk çıkartma görüldü. O zamandan beri, tek bir ifade ile bir mesaj başlatmak, duygusal olarak karşılık gelen çıkartma önerilerinin bir listesini getirir.

Telegram'ın ilk resmi çıkartmaları klasik Büyük Zihinler paketini oluşturdu. Sanatçılar, çalışmalarını özgür ve açık platformda yayınlamaya davet edildi.

Ocak 2015'ten beri Telegram'da:


2014


Aralık 2014

Telegram.me, Numaraları Değiştirme, PFS ve Daha Fazlası

Kullanıcı adlarına sahip kullanıcılara, profil sayfalarını Telegram'da açan Telegram.me/username bağlantıları sunuldu. Bu güncelleme ayrıca bir Telegram hesabının telefon numarasını değiştirmeyi de mümkün kıldı. Telegram Desktop için tek sütun modu eklendi ve daha küçük ekranlarda çoklu görevleri yapmayı kolaylaştırdı.

Eğlenceli gerçek: 2016'da Instagram, kullanıcıların Telegram.me (ve Snapchat) bağlantılarını hakkında bölümüne eklemesini kısıtlayacak.

Aralık 2014'ten beri Telegram'da:


Kasım 2014

19 Kasım 2014'te iki Telegram güncellemesi yapıldı.

Son Görülme Zamanı Gizleme - Düzgün Hale Getirildi

Bu güncelleme, Gizlilik Ayarlarını en son görülen durumu kapsayacak şekilde genişletti ve bireysel kullanıcılar için 'Her Zaman Paylaş' ve 'Asla Paylaşma' istisnaları ile benzeri görülmemiş bir esneklik sağladı.

Bu aynı zamanda hesabın kendi kendini yok etmesinin getirildiği zamandı. Telegram, artık ihtiyacınız olmadığında verilerinizi biriktirmeyi ve saklamayı amaçlamıyor. Dolayısıyla, SIM kartınızı atarsanız ve 6 ay içinde yeni bir sahibi olursa, bu kişi sohbetlerinize erişemez.

Android’de Materyal Tasarım, Mesajlar için Anında Arama ve Daha Fazlası

Kasım 2014 ayrıca iOS ve Android için Anında Tam Metin Arama özelliğini sundu. O zamandan beri Telegram'da gönderdiğiniz veya aldığınız herhangi bir mesajı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

GIF araması ilk olarak iOS'ta desteklendi. Android uygulaması, materyal yönergelerine uygun olarak büyük çapta yeniden tasarlandı.

Kasım 2014'ten beri Telegram'da:


Ekim 2014

Genel Kullanıcı Adları, Gizli Sohbetler için Daha Küçük Zamanlayıcılar ve Daha Fazlası

Ekim 2014, Telegram'da düzgün bir şekilde kaydedilen tarihin başlangıcını işaret ediyor. Bir blog yazısında açıklanan ilk güncelleme, Telegram kişinizi telefon numaranızı açıklamadan paylaşma yeteneğini ekleyerek genel kullanıcı adlarını getirdi.

Gizli Sohbetler, kendi kendini yok eden medyanın bulanık küçük resimler göstermesiyle ve geri sayıma yalnızca ilk açıldıktan sonra başlatan büyük bir yükseltme aldı. Bu, gerçekten görülmeden önce kaybolmalarını engelledi. Bu ayrıca ekran görüntüsü bildirimlerinin ilk kez tanıtıldığı zamandı.

Android için Telegram, Android Wear ve tabletler için destek ve video sıkıştırma ekleyerek birkaç güncelleme aldı.

Ekim 2014'ten beri Telegram'da:


Eylül 2014

iOS’ta GIF’ler, iPad Desteği ve Yayın Listeleri

Telegram, Eylül 2014'ten beri iPad'leri desteklemektedir. Bu güncellemede, iOS uygulaması GIF animasyonlarını oynatmayı öğrendi ve mesajlar için bulut araması ekledi ve Paylaşılan Belgeler bölümüne dosya adına göre arama ekledi. iOS ayrıca yayın listeleri için destek ekleyerek Android'i de yakaladı.

Eylül 2014'ten beri Telegram'da:


Ağustos 2014

Yayın listeleri ilk olarak 14 Ağustos'ta Android'e tanıtıldı, ancak bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra kanallarla değiştirildi.

Ağustos 2014'ten beri Telegram'da:


Haziran 2014

Birden Fazla Fotoğraf Yükleme ve Daha Fazlası

Android için Telegram, iOS'u yakaladı ve kullanıcıların fotoğrafları göndermeden önce önizlemelerine ve aynı anda birçok fotoğrafı seçip göndermelerine olanak tanıdı. Bildirimler daha güvenilir olacak şekilde geliştirildi.

Haziran 2014'ten beri Telegram'da:


Mart 2014

Sesli Mesajlar, Gizli Sohbetlerde Her İki taraf için Mesajları Silme, Android’de Dil Ayarları

Mart 2014 güncellemesi, Telegram'a sesli mesajları getirdi. Gizli Sohbetlerde silinen mesajlar her iki taraf için de kaybolmaya başladı.

Android için Telegram, Ayarlar'da uygulama dilini değiştirme seçeneğini ekledi. Eklenecek ilk diller Almanca ve İtalyanca idi.

Mart 2014'ten beri Telegram'da:


Şubat 2014

Android için Yeni Uygulamalar, Otomatik İndirme Ayarları ve Kişi Yönetimi Araçları

Daha fazla Telegram uygulaması mücadeleye girdi. Web için resmi olmayan bir Telegram uygulaması tanıtıldı ve daha sonra resmi web sürümü olması için web.telegram.org'a taşındı. Windows Phone için Telegram, uygulama geliştiricileri için bir yarışmada oluşturuldu.

Bu arada bir güncelleme, Android'de kişileri yönetmek için otomatik indirme ayarları ve yeni araçlar tanıttı.

Şubat 2014'ten beri Telegram'da:


Ocak 2014

Belgeler ve dosyalar gönderme

İlk olarak 2014'te Telegram, .pdf, .doc, .png, .mp3 vb. dahil her türden belgenin gönderilmesine izin verdi. Boyut sınırı dosya başına 1.5 GB'tır.

PC için resmi olmayan bir Telegram uygulaması duyuruldu ve daha sonra resmi Telegram Desktop haline gelecek.

Ocak 2014'ten beri Telegram'da:


2013


Aralık 2013

Daha güvenli bir gelecek kitle kaynaklı

MTProto protokolünde keşfedilen tek önemli güvenlik açığı, İlk Telegram Kripto Yarışması sırasında düzeltildi. Onu keşfeden araştırmacıya 100.000 dolarlık bir ödül verildi.

Aralık 2013'ten beri Telegram'da:


Ekim 2013

Android geliştiricileri için düzenlenen bir yarışmadan sonra, Android için Telegram'ın alfa sürümü resmi olarak sunuldu. Telegram uygulamaları, kendini yok eden zamanlayıcılarla Gizli Sohbetler'i aldı.

MTProto Protokol spesifikasyonu ve Telegram API tamamen belgelendi ve uygulamaların kodu açık kaynak haline geldi.

Ekim 2013'den beri Telegram'da:


14 Ağustos 2013

iOS için Telegram yayınlandı.


Telegram tarihi hakkında bu kısa (pek değil) kursu tamamladığınız için sizi tebrik ederiz. Buraya hızlıca atlamadıysanız, Anlık Mesajlaşma alanında yeni bir fahri doktora aldınız. Hızlıca geçtiyseniz, bu durumda başa dönmek için uzun 👆 bir yolunuz var.

Bu kadar bilgiyle donanmışken, Gönüllü Destek Gücümüze katılmalmanız muhtemeldir.