Sayfa Doğrulama Yönergeleri

Verification

Telegram, kullanıcıların resmi kaynakları kolayca tanımlayabilmeleri için kamuya mal olmuş kişiler ve kuruluşlar için doğrulama sunar. Telegram ekibi genellikle bu platformların en az 2'sinde kayda değer doğrulanmış hesapları olan aktif resmi kanalları, botları veya genel grupları doğrular:

  • TikTok
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • VK
  • Snapchat

Bu platformlardaki biyografi bölümüne lütfen Telegram kanalınıza, botunuza veya grubunuza ait bir bağlantıyı ekleyin, böylece bunların gerçekten size ait olduğunu doğrulayabiliriz. Bunu yapıldıktan sonra, doğrulama için lütfen @VerifyBot ile iletişime geçin.

Kayda Değerlik Kontrolü

Başvuru sürecinde, sizden veya kuruluşunuzdan bahseden basın makalelerine en az 2 bağlantı sağlamanız da istenecektir. Doğrulama sürecine yardımcı olmak için aşağıdakiler tercih edilir:

  • Yayıncının tanınmış ve uzun süredir faaliyet gösteriyor olması
  • Makalenin İngilizce olarak yazılmış olması

Makaleler, söz konusu kamuya mal olmuş kişi veya kuruluştan bahsetmelidir, ancak Telegram'a bağlantı vermeleri gerekmez.

Bu platformlardan 2'sinde doğrulanmış bir hesabım yoksa ne olur?

Vikipedi'de Wikipedia'nın Kayda Değerlik Yönergeleri'ni karşılayan tartışmasız bir sayfanız varsa ve bu sayfa Telegram'daki kanalınıza, botunuza veya genel grubunuza bir bağlantı içeriyorsa eksik doğrulanmış hesaplarınızdan 1'i olarak sayılabilir.

Kuruluşlar söz konusu olduğunda, kuruluşun resmi web sitesinden Telegram kanalına bir bağlantı da dikkate alınabilir. Bot, sosyal medya bağlantılarını kontrol ettikten sonra ek veri ve yorum göndermeyi teklif edecektir.

Sosyal medya hesaplarından biri yerine bir Vikipedi veya Resmi Web Sitesi bağlantısı kullanıyorsanız, lütfen Telegram'da doğrulamak istediğiniz kanal, grup veya bot için bir bağlantı içerdiklerinden emin olun.

Ya 2 basın makalesi bulamazsam?

Vikipedi'de Wikipedia'nın Kayda Değerlik Yönergeleri'ni karşılayan tartışmasız bir sayfanız varsa ve bu sayfa Telegram'daki kanalınıza, botunuza veya genel grubunuza bir bağlantı içeriyorsa eksik doğrulanmış hesaplarınızdan 1'i olarak sayılabilir.

Kuruluşlar söz konusu olduğunda, kuruluşun resmi web sitesinden Telegram kanalına verilen bir bağlantı da dikkate alınabilir. Bot, sosyal medya bağlantılarını kontrol ettikten sonra ek veri ve yorum göndermeyi teklif edecektir.

Doğrulama ne anlama geliyor?

Bu; kanalın, grubun veya botun resmi olduğu ve doğrulama başvurularının Telegram tarafından onaylandığı anlamına gelir. Herhangi bir kuruluş veya kamuya açık kişi doğrulama için başvurabilir. Süreç ve gereksinimler tüm başvuru sahipleri için aynıdır.

Özel rozetler Verification Check, doğrulanmış sohbetler için bilgi sayfalarının yanı sıra kullanıcıların sohbet listelerinde ve arama sonuçlarında da görünür.

Doğrulama, bir sohbet tarafından paylaşılan herhangi bir görüş veya içeriğin onaylanması değildir; daha ziyade, kullanıcılara, gazetecilere ve araştırmacılara resmi kaynakları tanımlamak için bir yol sunmayı amaçlamaktadır.

Kullanıcı hesabım doğrulanabilir mi?

Üzgünüz, Telegram şu anda kullanıcı hesaplarını doğrulamıyor. Doğrulama yalnızca büyük ve aktif resmi kanallar, gruplar ve botlar için kullanılabilir.

Doğrulamaya ihtiyacım var mı?

Doğrulamanın Telegram'da herhangi bir ek yetenek sağlamadığını unutmayın. Bu sadece kanalınızın, grubunuzun veya botunuzun resmi olduğunu göstermenin basit yollarından biridir. Resmi sitenizdeki Telegram bağlantısı veya başka bir yerdeki diğer resmi hesaplarla da benzer bir sonuç elde edilebilir.

Doğrulamadan sonra adı veya kısa bağlantıyı nasıl değiştiririm?

Doğrulanmış bir kanal, grup veya bot adını veya kısa bağlantısını (t.me/…) değiştiremez. Değişiklik yapılmanız gerekiyorsa, önce doğrulama durumunu kaldırabilirsiniz. VerifyBot ile iletişime geçin ve /unverify komutunu gönderin. Daha sonra değişikliklerinizi yaptıktan sonra botu kullanarak yeniden doğrulama yapabilirsiniz.